Ajukahjustus? 14.07.16 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Minu laps sündis 37.nädalal, Apgar 6/8. Sünnijärgselt avastati lihastoonus ja suunati kohaliku haigla taastusraviarsti juurde, kes väitis, et lapsel oli sünnil hapnikupuudus (millest mina sain teada alles selle arsti käest, sünnitushaiglas ei öeldud sõnagi) ja ajukahjustus, mis tekitab probleeme koolieas.

Lihastoonuse vastu saime võimlemist ja ujumist, keerama hakkas u 4,5kuuselt, roomama ei hakanudki (vähesel määral tagurpidi), kõndima hakkas veidi enne aastaseks saamist. Kõne oli vähene, 1,5a ütles 5 sõna. Alles lasteaias 2,2a arenes kõne plahvatuslikult, esimese käidud nädala lõpuks rääkis paarisõnaliste lausetega. On olnud mõningad logopeedilised probleemid, aga nendega tegeles lasteaia logopeed. Nüüd on 7a ja läheb kooli. Koolivalmidustest oli hästi tehtud, näen et laps oskab arvutada ja veerib ka lugeda. Kirjutab ka tähti, aga mingil põhjusel kirjutab vahel tähti peegelpildis, ka numbreid. Samas õpetajad kurtsid ka tähelepanupuudust. Näen ise ka, et vahel õudselt rabeleb, ei suuda nihelemata olla. Vahepeal on mul tunne, et ta ei kuule hästi.

Kas oleks mõistlik lasta teha nt tasuline MRT uuring, et näha, kas siis oli beebina mingi ajukahjustus ja kas see võib mõjutada praegust käitumist? Sest selle eest mind just tookord hoiatati, et tekivad tähelepanuprobleemid.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast!
Soovitan pöörduda lasteneuroloogi poole kui arvate, et lapsel on tähelepanuga probleeme. Vastsündinu pealt ei oska küll keegi tulevikku ennustada. Tulge vastuvõtule. MRT tehakse vajadusel ning ainuüksi MRT pilt ei määra midagi.
Lugupidamisega,
Anu Sööt