1,6 aastase lapse magamine 11.04.16 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minu mure seisneb selles, et laps magab juba sünnist saadik halvasti. Ta pole kunagi lutti ega lutipudelit võtnud ning sünnist saadik tegi vankris vaid pooletunniseid unesid ning ärkas alati nutuga. Asi paranes natuke, kui oli kuskil 9-10 kuune ja magas väljas vankris kuskil 1-1,5 tundi. Rinda sai aastaseni ning terve imetamise aja ärkas loomulikult öösiti tihti. Imetamise lõpetamine läks üsna kergelt ja öine uni näitas isegi paranemise märke, ka oma voodis nõustus magama, nii päeval kui öösel. Enne seda magas ainult minu kõrval. Kuid ka siis ärkas ikkagi öösiti ja alati nuttes, õnneks sain silitades või kussutades magama. Nüüd mõned kuud on taas laps minu kõrval ja vaid päeval magab enda voodis, kuid öösel ei taha enda voodis magada. Lisan ka, et laps ise ei taha magama jääda ning siiani kussutan teda magama, nii päeval kui öösel. Kõige enam häirib see, et kui lapse magama saan (kussutan ja tõstan enda voodi) on ta täpselt nagu kellapealt poole tunni pärast karjudes üleval, siis võtan enda kõrvale ja uinub taas, kuniks jälle ärkab mingi aeg ja jälle nutuga. Öösel sipleb palju ja vahel nagu vigiseb/nutab läbi une. Viimasel ajal ei taha ka kussutades enam magama minna, justkui oleks magamise vastu midagi. Vabandan, kui kiri jäi segane, aga minu küsimus oleks, kas tuleks pöörduda sellise murega neuroloogi poole? Kas võib olla, et lapsel on unehäired? Lisan ka, et laps on väga memmekas ja on ainult kogu aeg minu küljes kinni ja võib-olla tahab ka öösel ainult ema kõrval olla? See magamaminek ja öine magamine käib juba üle jõu, et endal on juba jaks otsas.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh küsimast! Saan aru, et olete väsinud. Arvan, et lapsel haigust, millega arsti poole pöörduda, ei ole. Esimestel eluaastatel on enamikel lastest uni ebaregulaarne ning põhjust me ei tea. Kui laps on Teis väga kinni, siis tahab ta ka öösel Teie lähedust. Rahustage, silitage ja kallistage oma last, et tal tekiks turvatunne. Tuleb aeg, mil lapse uni muutub rahulikuks.
Lugupidamisega,
Anu Sööt