Lapsel liiga suur pea? 07.09.15 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Muretsen lapse kehaproportsioonide pärast. Tema mõõdud olid sündides 52 cm, 4150 g ja pea ümbermõõt oli 38,5 cm. Täna on ta 3 aastat ja 7 kuud vana ning pikkust on tal 94 cm, kaalu 16 kilo ja pea ümbermõõt on 54 cm. Pea oli tal juba 2-aastaselt sama suur, kui 3,5 aastat vanemal vennal. Ka praegu kannab ta oma 7-aastase vennaga samas suuruses mütse. Küljelt on tema peakuju naljakalt piklik ja see vist annabki suure ümbermõõdu, eestvaates on pea tavalisem.

Kui ta oli alla aasta vana, siis perearsti juures läks kasvutabel punaseks, sest tabeli jaoks oli pea liiga kiiresti kasvanud ja suurus oli üle normi. Lisauuringuid sel hetkel vajalikuks ei peetud ja järgmisel korral mahtus pea piiridesse, kuid perearst on iga kord ikka maininud, et laps on tark poiss, sest tal on suur pea.

Kuigi ta on kehaliselt aktiivne, on ta veidi ülekaaluline ja tema keha meenutab mõnikord veidi lilliputi keha - suur pea, suur kõht, lühikesed jäsemed. Tal on x-jalad ja pöördlampjalg, oli vist selline lampjala diagnoos, igatahes on tal sünnist saadik olnud suur varbavahe (ja lühikesed varbad), nagu downi sündroomiga laste puhul sageli esineb. See varbavahe pandi lampjalgsuse sümptomiks.

Raseduse ajal oli lapsel kuklavolt üle normi ja vereproov näitas samuti suuremat väärarengu riski. Lapsel oli Downi sündroomi risk 1:21, aga looteveeuuring välistas kromosoomihäired, või vähemalt Downi sündroomi, kui kõiki kromosoomihaigusi ei uuritud.

Iseenesest on lapse areng normaalne olnud, vaid päris mähkmevabaks ei ole teda saanud - laps pissib alla nii öösel kui ka lõunaunede ajal. Ma ise arvan, et tal on enurees, sest mul endal oli lapsena sama haigus, millest kasvasin alles algklassides välja. Kui midagi veel mainimisväärseks pidada, siis ta on meie peres ainus vasakukäeline, pigem mõlemakäeline, sest mõlemaga on võrdselt osav söömises, joonistamises, täppistöös, aga haaramisel eelistab vasakut kätt.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast! Kui suhteliselt suur pea on ainus sümptom, mis muret teeb, siis ei tohiks lapsel mingit probleemi olla.Piltide järgi võib öelda, et tal mingit sündroomi ei esine.Oluline on muidugi hinnata ka lapse vaimne võimekus-pildil paistavad küll selged, ilusad silmad. Enurees selles vanuses on normaalne nähtus. Millised on lapse vanemate pea ümbermõõdud.?Suhteliselt suurem pea teiste sümptomite puudumisel võib olla perekondlik.
Kui ikka muretsete, siis soovitan neuroloogi külastada.
Lugupidamisega,
Anu Sööt