Suureamplituudilised kloonilised tõmblused beebil jalas 26.08.12 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Beebi 1,5 kuune. Perearst saatis seoses ühe jala tõmblustega neuroloogile. Saatekirjal on kirjas, et suureamplituudlised kloonilised tõmblused jäsemetes. Mida see tähendab? Kas see võib olla täiesti loomulik selles vanuses beebidel ja üle minna? Kas seni kuni aega neuroloogile ootame, on võimalik ise millegagi asja paremaks teha - nt võimlemine- või pigem võime meie oskmatult masseerides asja hullemaks teha? Või tuleks üritada siiski varasemaks aeg saada?
Laps ise oli sündides suur (39+6 sündis kaaluga 5090g ja 55 cm pikk, nüüd 6200g ja 64,5 cm) ning kohe öeldi, et veidi spastiline. Tõmblusi haiglas olles polnud, vähemalt ei märganud neid. Tõmblused on ühes jalas ainult ja neid esineb iga päev. Laps selle juures ei muutu. Arengu seisukohalt ei ole ka hetkel probleeme. Kõhuli on meeleldi, tõstab pea 45-90 kraadise nurga alla ja jaksab üsna kaua hoida. Magab ja sööb hästi. Ei nuta palju. 3-nädalaselt hakkas naeratama ning vaatab erinevatele inimestele otsa. Keerab ka hääle suunas pead.
Seoses magamisega on ka teine küsimus. Kas on normaalne, et beebil magades vahepeal silmad lahti on ning pahupidi peas? Samal ajal vahel käed jalad käivad ja teeb häälitsusi (naeratab, nuukusb vms). Nagu näeks und. Kui sügavalt magab, siis on silmad kinni ja väga rahulik.

Ette tänades,
M.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Teie kirjelduse alusel saan öelda, et lapse areng on eakohane. Unes teevad lapsed nn uneliigutusi ja häälitsusi, mis on täiesti normaalsed ning seegi, et lapse silmad mõnikord poolavatud on ning samas silmamunad üle pööratud, on täiesti normaalne. Natuke murelikumaks teevad tõmblused ühes jalas-tegemist võib olla lapseeale iseloomulike tõmblustega, mis lapse kasvades kaovad, kuid tegemist võib olla ka krampidega. Nende diferentseerimiseks on vajalik EEG-uuring, mille määrab neuroloog.Soovitan varem neuroloogi konsultatsioonile minna.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt