Liigne vedelik ajus 02.12.10 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Alustan sellest, et minu laps juba on Teie patsient, kuid kuna uus visiit alles jaanuaris ning mure suur, siis otsustasin siit mõned küsimused küsida. Nimelt olid lapsel nutukrambid ning seepeale suunasite meid aju UH-sse, kus selgus, et beebil aju ümber vedelikku pisut üle normi. Toimus see uh umbes 2-kuuselt. Nüüd käisime just kordus uh-s ning seis sama, endiselt see vedelik seal. Nagu sain aru, siis on suur võimalus, et see vedelik ka ise sealt ära imendub, kuid mis ajaks peaks see olema imendunud, mis see umbkaudne aeg võiks olla, millal see peaks olema imendunud, et asi ei muutuks ohtlikus? Samuti tahaks küsida, kui palju peaks beebil siis seda vedelikku seal ajus rohkem olema, et seda kirurgiliselt eemaldada või šunt paigaldada? Kas on ka selline võimalus, et mõnedel lastel ongi seda seal keskmisest pisut rohkem ning see ei sega edasist elu või tekib selle mitteimendumise korral kindlasti komplikatsioone? Ma ei tea, kui palju tal seda seal rohkem oli, kuid tean, et ei olnud väga palju. Siiski piisavalt palju, et mitte vaktsineerida. Kas on ka muidu mingeid ravimeid, millega seda vedelikku sealt välja suunata või on lahendus tingimata kirurgiline? Aitäh vastuste eest!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast!
Väga tõenäoline on, et tegemist on imikueas esineva UH leiuga, mis taandub lapse esimese eluaasta jooksul, ega põhjusta kõrvalekaldeid arengus. Kirurgilist vahelesegamist pole kindlasti vaja. Kui Teile jääb vastuvõtul midagi ebaselgeks, siis saate alati helistada.
Lugupidamisega,
Anu Sööt