Laps ei jää õhtul magama 23.11.10 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

1 aasta ja viie kuune poiss on olnud öösiti kogu aeg rahutu unega, aga viimasel ajal on tekkinud öösiti hüsteeria või jonnihood ja ööseks magama panemine võtab väga kaua aega. Olen proovinud erinevatel kellaaegadel magama panna, aga mõnikord kulub lausa 3h aega, enne kui laps uinub.

Võõrutasin ta 1 aasta ja kolme kuuselt rinnast (lutt jäi alles). Pärast seda uinus laps üsna kiiresti: võtsin lapse hämaras magamistoas sülle, andsin talle lutipudeli sooja lehmapiimaga kätte ja nii vaatasime koos mõnda raamatut, kuni ta uniseks jäi. Siis kustutasin tule ja panin ta voodisse pikali (magab vanemate voodis) ja ise heitsin kõrvale pikali. Sedasi magas laps umbes kahe nädala jooksul peaaegu kogu öö. Kui ärkas, siis piisas luti suhupanekust või silitamisest.
Kolmandal nädalal jäi ta kõrge palavikuga viirushaigusesse. Sellel ajal andsin talle öiste ärkamiste ajal tassist vett või mahla juua. Pärast haigust hakkas laps öösiti tihti suure nutuga üles ärkama. Tassist juua ei võtnud, sain ta maha rahustada vaid nii, et hakkasin ka öösiti lutipudelist sooja lehmapiima andma. See muutus endale kurnavaks. Proovisin magama panemise ajal piima rahustava teega asendada, aga ka see ei aidanud. Siis võõrutasin ta üldse lutipudelist ära (tavaline lutt jäi alles). Praeguseks on jäänud üks öine suure nutuga ärkamine (umbes kella 4.00 või 5.00 ajal). Et ta rahuneks, pean temaga tavaliselt kööki minema, midagi juua andma või õuna või banaani kätte andma). Mõnikord jookseme nii pool tundi köögi ja magamistoa vahet. Kas on õigem toas hämar tuli kohe põlema panna, kui ta ärkab või peaks tuba ikkagi pimedaks jääma?

Kõige suurem probleem on aga õhtune magamapanek. Annan enne köögis tassist teed juua (olen proovinud ka putru anda). Siis läheme magamistuppa, vaatame raamatuid, aga kui proovin voodisse pikali panna, siis ajab ennast püsti ja ronib voodist välja ja suundub kööki või mõnda teise tuppa, kus tuli põleb. Sülle ei lase võtta, viskab pulka ja hakkab nutma, kui hoian vägisi kinni, siis läheb nutt hüsteeriaks üle. Olen proovinud ka panna teda tema enda pulgavoodisse (magab siiani vanemate voodis). Kuid seal ajab end püsti ja hakkab lõpuks nutma. Kas peaksin laskma tal nutta, kuni ta ära väsib ja sinna magama jääb? Olen proovinud rahustamiseks ka kaisulooma, aga nende vastu tunneb ta päeval suuremat huvi kui öösel.

Päeval magab hästi ja jääb magama ilma nututa. Magab enamasti kaks korda. Esimene kord umbes alates kella 12.00-st 1,5 h ja pärast õhtul õues vankris alates kella 16.00-st umbes 1,5h. Toas jääb magama umbes 15 minutiga. Panen ta kandelinasse ja kussutan magama, siis panen voodisse. Öösel ei lase ennast kandelinasse panna.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Teil on terve laps, kes ei suuda väga kiiresti reageerida tema elus toimuvatele muutustele.
Soovitan teha järgmised muutused tema elus(järk-järguliselt, mitte korraga):
magama oma voodisse-kui uinub paremini tulega, siis jätke tuli põlema
öösel ärkamise korral tegutsege siiski ühe toa piires
öise ärkamise korral andke juua tassist vett
teine päevane magamine lükake varasemale ajale
lõpetage lapse kiigutamine kandelinas
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt