2-aastane ei jookse ega hüppa 21.09.10 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Meie 2a3kuune tütar ei oska veel hüpata ja jookseb väga-väga vähe, kuigi ta hakkas ammuilma kõndima (täpselt 1-aastaselt). Lasteaia arenguvestlusel teatati mulle just, et nad tunnevad tema füüsilise arengu pärast muret ja soovitavad meil pöörduda lasteneuroloogi poole. Kahjuks me aga lähikuudel neuroloogi vastuvõtule minna ei saa, sest sõidame homme tagasi Inglismaale, mis on meie teine kodumaa.
Me oleme ka ise juba mõnda aega lapse jooksmise pärast mures olnud. Lapse 2-aasta kontrolli käigus oleme küsinud nõu oma perearstidelt nii Eestis kui Inglismaal. Mõlemad perearstid on meid rahustanud ja arvanud, et lapsele tuleb veel natuke aega anda. Inglismaa perearst pakkus, et probleem võib olla mähkmete kandmises... kuid nüüdseks on ta 2 kuud mähkmevaba olnud.
Lasteaias öeldakse nüüd veel, et meie lapsel olevat ka kõndimisel tasakaalu-probleeme, ta väsivat teiste lastega võrreldes kiiresti ja hakkab käe otsas rippuma. Õues ta üldse kunagi ei jookse, vaid eelistab sellele kiikumist ja ronimist (turnimisel küll mingeid tasakaaluprobleeme pole, pigem vastupidi). Siseruumides on ta viimasel ajal siiski natuke jooksma hakanud - kuigi lühidalt - veel mõni kuu tagasi ei jooksnud ta üldse. Ega ta pikemat maad kõndida ka ei taha, kuid vajadusel saab hakkama.

Muidu on tegu terve ja tubli lapsega, kellel pole seni mingeid komplikatsioone olnud peale kerge piima-allergia. Füüsilises arengus oli ta kuni 1-aastaseni pigem eakaaslastest ees, aga sealt edasi võttis hoo maha. Umbes 1.5-aastaselt juhtus meil küll õnnetus: vanem laps hüppas talle voodi peal hüpates otsa, puusade peale, millele järgnes kõva kisa ja paaripäevane lonkamine. Arst, kes teda pärast õnnetust üle vaatas, aga probleemi ei näinud ning lonkamine kadus peatselt...

Kas peaksime lasteaia muret tõsiselt võtma ja proovima Inglismaal pääseda lasteneuroloogi vastuvõtule?
Kas saaksime last kuidagi omal käel aidata? Hakkasime just ujumas käima.
Kas peaks mõtlema ehk hoopis ortopeedile?

Nõuande eest väga tänulik.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast!
Probleem Teie lapsel vajab kindlasti spetsialisti konsultatsiooni. Lasteneuroloogi konsultatsioon on vajalik.
See on positiivne, et hakkasite ujumas käima. Soovitan lisaks ka füsioteraapiat.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt