Uneprobleemid 4-kuusel lapsel 12.08.10 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Laps sündis 33.rasedusnädalal enneaegsena. Olime 1 kuu haiglas, kuid suuri probleeme ei olnud ja kaalu kogusime juurde ilusti.
Täna oleme juba peaaegu 4-kuused. Kolm esimest kuud möödusid ilusti, magas päeval nii pikki kui lühikesi uinakuid ja magama jäi küll eri aegadel, aga ilma pikema jonni ja abita. Täna on aga kõik täiesti teistmoodi. Umbes 3 nädalat tagasi ta ei uinunud enne kella 1 või 2 öösel. Siis käis suur jonni- ja söögitrall. Ärkasime lõuna paiku, kuna öö oli väga väsitav. Kui läks magama väga hilja õhtul, olid öised söögivahed pikad 4-6h. Kuid nüüd millegipärast on lõunauinakud kõik maksimaalselt 40 minutit ja öised söögivahed on 2h ainult. Päeval üritan erinevaid variante, kuidas ta saaks magada oma päevaune täis- käime jalutamas, kussutan, paitan, lasen voodikarusselist muusikat aga ei miskit. Jalutuse ajal magab 40min ja siis silmad plaksti lahti ja vaatab ringi. Saan aru, et ta on väike ja ei oska veel iseseisvalt uude unetsüklisse edasi minna aga ta ei maga päeval 2-3 miniuinakuga und täis ju ja sellepärast ilmselt ka enne ööund jaurab ja jonnib. Päeval on maganud pikka und ainult autos, no aga ei saa ju igapäev sõita lihtsalt 2-3h ringi, et laps magaks. Lapse kaal tänase päeva seisuga on 5,1kg. Samuti on meil probleeme olnud viimasel kuul ajal kaalus juurde võtmisega. 3 nädalaga on lisandunud umbes 400g aga lastehaiglast öeldi, et minimaalselt peaks kuus võtma 800g. Minu tekitatud probleem seisneb selles, et olen andnud peaaegu kogu aeg lapsele ainult ühte rinda, esialgu pumpasin ka teisest rinnast välja aga kõik see tegevus jäi kuidagi soiku. Ei arvestanud piima kadumisega rinnast. Nüüd jääb lapsele ühest rinnast väheks, ilmselt kaob ka sealt piim peagi, sest kogused on vähenenud, võib-olla ka stressist. Enne andsin kogu aeg õhtuti Aptamili juurde, nüüd, kui kaal hakkas lapsel langema, olen andnud ka päeval peale iga rinnaga toitmist veidi juurde. Kuid see ei meeldi talle, võiks isegi öelda et ta on täiesti pudelivastane. Kõht peab olema tal täiesti tühi, et ta aksepteeriks pudelit. Kui panen lapse asendisse, et hakata pudelit andma on tavaliselt juba enne pudeli suhu panemist meeletu kisa lahti. Rinda võtab alati, aga sealt ei tule nii tihti kahjuks lapsele hädavajalikku piima.
Alustasime umbes 1 nädal tagasi une-eelse rutiiniga - pesen last, siis ööpidžaama selga, kõht täis ja proovime magama jääda. Tavaliselt kulub selleks umbes 2h, mis on täis jonni ja vastuhakku. Iseseisvalt teda voodisse uinuma ei saa üldse jätta, sel juhul on kisa lahti ja laps lihtsalt röögib. Kõige paremini uinub muidugi süles, kuid ka seda alati mitte. Päevaune rutiini meil ei ole, aga kui laps ilmutab väsimuse märke, panen ta kas voodisse või vankrisse jalutamiseks. Harva saab sellest ka siis lõunauinak ja viimasel ajal mitte kunagi üle 40 minuti. Tihti magab ta veel vähem ja siis ärkab nutuga ülesse.
Probleemidest on meil veel seedimine ja kakamine. Alates umbes 1.juulist kuni tänaseni on laps ISE kakanud ainult 3 korda. Abiga on kakanud kas iga 5-9 päeva tagant. (Abiks oli esialgu õline vatipulk, kui see ei toiminud siis Microlax). Samuti teeme regulaarselt laisale soolestikule massaaži ja jalgadega "rattasõitu". Hetkel on käimas ka piimhappebakteri kuur. Olen lisanud ka toidu sisse teelusikaga toiduõli, kuid ka see asjata. Ise arvan, et põhjus väheses piimas, seedib kõik ära ja jääke on vähe. Kuigi peale 5 või 6 päeva on lapse kõht suurenenud ja kui lõpuks kaka välja saame on seda väga palju.
Soovingi teada, kas lapse uneprobleemile on mõistlik ja mõjuv lahendus või on selline seis mööduv? Olen lugenud raamatuid "Päästke meie uni" ja "Nututa uni". Rohkem kasutanud teise raamatu nõuandeid, aga ka need ei aita, ei suuda leida lapsele mõjuvat uneabi.

Väga-väga tänulik vastuse eest ja vastan meeleldi lisaküsimustele.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Arvan, et laps ei saa kõhtu täis, mistõttu on ka uni lühike ja laps närviline.Sellele viitab ka harv kakamine ja väike kaaluiive.Peaksite tõenäoliselt üle minema järk-järguliselt piimale.Kui laps ei taha pudelit võtta, siis võiksite lutti vahetada-vahel aitab see.
Arvan, et probleemid lahenevad kui laps saab piisavalt toitu.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt