Lutist ja pudelist võõrutamine 21.03.10 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Pojal lutipudel alates teisest elukuust. Söögiks piim ja pidevalt saadaval ka veepudel. Veepudeli kaotasime juba mitu kuud tagasi ja sellega ei olnud probleemi. Muidu oli tal lõunaunel ja öösel käepärast vesi, piim, lutt. Nüüd siis poiss nii suur, et aeg ka piimapudel ja lutt ära kaotada. Olen kuulnud, et kohe päevapealt on see kõige õigem.
Täna siis kolmas päev ilma, kuid…
Piimapudel on tal kujunenud nn. kaisuloomaks, st. pehmikutest ta ei arva midagi, aga pudel on kaenlas, võimalusel nii ööl kui päeval, olgugi et piirangutega, nagu turvamees. Sama ka lutiga.
Võtsin nüüd tal mõlemad käest. Eks röökimist esineb ja see läheb kiirelt üle hüsteeriaks, kestab kuni tund, õnneks harva. Ta nüüd aga väga närviline. Kuna tean, et tal hetkel raske, siis annan ka muudes keeldudes natuke järele ning sedagi ta kiire ära kasutama. Vanemad räägivad aga, et nõnda ei tohiks lasta karjuda ja närvitseda, et annab lapsel edaspidigi tema iseloomus tunda, siis nüüd tekkis endalgi kahtlus, kas on ikka õige lapselt lutt ja pudel päevapealt ära võtta? Mis on Teie arvamus, kas tuleb see hüsteeriaperiood lihtsalt ära kannatada või tõesti nõnda ei tohiks? Seda ka, et ta „sünnist saati“ keeldub söömast piimatooteid ja keeldub ka „sünnist saati“ piima tassist jooma (muidu tassist vett ja morssi joob), kas sedasi ei teki kaltsiumi puudus või tuleb hakata andma lisaks vitamiine? (ma tõesti ei saa mingi valemiga teda neid sööma ega jooma, isegi puder peab olema veega tehtud!)
Veel ka selline küsimus, et kuna ta ka oma voodis seni keeldub magamast, siis oleks järgmisena plaanis ta sinna siiski magama saada. Kuigi minu jaoks see ei olegi probleem, kui ta minu juures magab (issi käib kaugel tööl ja kodus kümne päeva tagant, neli päeva), aga räägitakse, et laps peab ikka oma voodis magama. Millal nüüd siis oleks õige aeg sedagi katsetada (peale luti ja pudeli kaotamist) ja kuidas täpsemalt võiks see lapsele kõige valutumalt välja näha?
Tänan!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast!
Arvan, et tegutsesite natuke liiga tormiliselt. Võõrutamine lutipudelist ja lutist võiks toimuda ükshaaval.Samas ei oleks õige neid ka tagasi anda kui juba ära võetud. Kui laps aga pudelist piima joob ning tassist mitte, siis võiksite pudeli siiski esialgu käiku jätta ja tasapisi tassile üle minna. Järgmine muutus tema elus võtke ette siis kui ta senistest turvaesemetest enam puudust ei tunne.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt