äkiline paanikahoog 1.6 aastasel tüdrukul 07.04.09 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mure järgmine. Viimasel nädalal on 1,6 aastasel rõõmsameelsel tüdrukul tekkinud paanika või isegi võiks nimetada hüsteeriliseks nutuhooks. Hoog väljendub hüsteerilises nutus, mida väljendab sõnadega "ei taha", ei luba end puudutada ega sülle võtta ning samas ei taha ka üksi jääda. Peksab ettejuhtuvaid asju ja iseennast. Hood on tekkinud kahel korral enne magama jäämist, paaril korral kui emme ja issi lihtsalt kallistavad (issi käib kodus üle nädalavahetuse) ja ta seda näeb. Viimane kord juhtus siis kui oli külas ning tuli riidesse panna koju minekuks. Laps nutab ohjeldamatult ega kuula mida talle räägitakse. Rahustada saab teda ainult täiesti millegi uue näitamisega või siis kohkub millegi peale (esimesel korral ei suutnud teda ise enam kuidagi rahustada ja lõpuks hakkasin ise nutma, mille peale laps lõpetas nutmise ja jäi süles magama.)
Muul ajal saab laps palju kallistusi, ta oskab ka ise kallistust küsida kui tal selleks tuju tuleb.

Kas tegemist võib olla protestiga millegi suhtes? Kuidas peaksime käituma?

Parimate soovidega ja Teile lootma jäädes
Helen

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Selles arenguperioodis tekib oma mina tunnetamine, samas hirm endale kallite inimeste kaotusest.
Ta on harjunud Teid enda omaks pidama. Isa, kes käib kodus harva ja kallistab ema. Lapse mõte-võib-olla läheb ka ema ära.
Suhelge lapsega, jagage hellitusi eriti siis kui isa kodus. Kui probleem ei möödu, siis pöörduge psühholoogi poole.
Edu!
Lugupidamisega,
dr. Anu nSööt