epilepsia? 11.06.06 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Mul on 4,2 aastane laps.Tal tekkis kõrge palavikuga 38,6 palavikukramp,esimest korda kutsusin kiirabi,sest ei osanud nagu seda oodata.Olin 2 päeva haiglas ja tehti EEG ja see polnud päris korras pandi uus aeg uuringule.Käisin uuesti EEG uuringul ja siis jäi laps uuesti haigeks.Algul ei osanud perearst peale nohu,köha ja palaviku midagi muud kahtlustada aga palavik ei läinud ära ja tekkis uuesti kramp.käisime lastehaiglas ning saime eelmise (2) -se uuringu tulemused ned olid korras(Pandi jälle uus EEG uuringu aeg).Palavik püsis (kui rohtu andsid siis läks alla umbes 6-8 h) paari päeva pärast läksime uuesti perearsti juurde ja siis tuli välja röntgeni abil et on kopsupõletik.Saime antibiootikume ja 2 nädalat kodus.Nüüd sai laps terveks ja sai kolmas uuring ka tehtud.Öeldi et on epilepsia ja tuleb haiglasse panna ,et mingi kompuuter uuring teha.Ja sellega koos veel nädal aega haiglas veeta???
Kõige huvitavam on see ,et ei saa aru mille jaoks on need EEG uurinud kui need nii kui nii midagi täpset ei näita?? Ja laps on muidu täiesti terve,jookseb, mängib,oskab tähti ja numbreid kirjutada,magab rahulikult ning need 2 krambihoogu on olnud koos palvikuga.Samuti on mõlema nii mehe kui naise poolses suguvõsas samasugused krmbid lastel esinenud.Krambi ajal laps magas ja siis tegi nagu silmad lahti ja jälgis ühte punkti,mingit tõmblemist, liigutusi polnud.See möödus umbes 2-5 minutiga,peale seda oli ta unine ja tahtis magada.
Samuti rääkisime perearstiga ning tema rääkis ,et 4,5 aastasel lapsel võib veel esineda selliseid krampe.Miks peab laps hakkama võtma rohtusid kui krambi hood on esinenud ainult kõrge palavikuga ???Kas mitte arstid ei kiirusta liialt tagant?Usun et selllel ajal kui suguvõsas lastel sellised krambid olid polnud olemas lihtsalt selliseid võimalusi uurida ja nüüd on kohe iga asi epilepsia,ning söö aga rohtusid? Millised on pärast tagajärjed ei tea nagu nii keegi.
parimate soovidega Garis

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! NN. palavikukrambid võivad tõesti esineda kuni 5-nda, isegi 6-nda eluaastani, kuid sellisel juhul ei peaks EEG-s olema epileptilist aktiivsust. Teie lapse viimases EEG-s see aga leiti, mistõttu on olemas oht krampide tekkeks ka palavikuvabal perioodil. Samas võite aga jääda äraootavale seisukohale ravi alustamise suhtes. Seda, kas lapsel krambid tekivad, ei oska keegi ette öelda.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt