unehäired 12.05.06 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma lapse öise une pärast. Laps on 2,9 aastane. Muret teeb see, et ta magab öösel väga rahutult, rabeleb palju ja ärkab paar korda öö jooksul nutuga. See nutt pole hüsteeriline aga ma pean teda ikka natuke aega rahustama, et ta uuesti magama jääks. Ta ei ole kunagi eriti hea magaja olnud, aga nüüd see praktiliselt igaöine ärkamine pole minu arvates normaalne. Päeval on ta igati tubli, ta ei ole selline memmeka tüüpi, oskab endale ise tegevust leida ja suudab hästi keskenduda mingile huvi pakkuvale tegevusele. Ka päeval pole magamisega probleeme, jääb ilusti ise magama ja magab paar tundi, ka õhtuse uinumisega pole probleeme. Ta on ka lasesõime laps juba peaaegu aasta. Kui laps oli umbes pooleaastane käisime ka neuroloogi juures, probleemiks ka öine ärkamine, siis nutti ta hüsteeriliselt paar tundi, mingi rahustamine ei aidanud niikaua kui jõuetusest magama jäi. Tookord tehti ka peaajust uuringuid, kõik oli korras. Arst kirjutas siis Baclofeni. See aitas küll. Mul on neid tabletikesi veel päris palju alles. Tahaksingi küsida kas ma võiksin neid lapsele jälle mõnda aega anda ja kui pikalt umbes või peaksin siiski neuroloogi vastuvõtule pöörduma. Lastekliinikus on järjekorrad väga pikad, sellepärast pole ma seda käiku veel ette võtnud. See olukord paneb mind väga muretsema, sest meie mehega ei saa end üldse välja puhata ja kardan et ka lapsel jääb uneaeg liiga väheseks, sest olenemata sellest et ta öösel halvasti magab, ärkab ta hommikul ikka väga vara.
Tänan juba ette vastuse eest!
Katariina

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Laste uni alla 3 -4 aasta vanuses ei ole veel stabiliseerunud. Mõned lapsed elavad öises unes üle päeva jooksul juhtunud sündmusi. Soovitan eelkõige kasutada rahustavaid teesid, näiteks kummelit koos teelusika meega. Kui laps areneb hästi ning päeval käitub rahulikult, siis tablettravi ei soovitaks.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt