2 aastane ei räägi 09.11.05 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere lgp. doktor! Oleme siiamaani olnud suht rahulikud ja tegelenud oma lapse tavapärase kasvatamisega ning lootnud, et küll see kõne ikka tuleb. Poisil on ka kaks vanemat venda(8a ja12a) kel polnud kõne arenguga mingit probleemi. Nüüd aga on tekkinud väike hirm ja kahtlusi suurendas veel vanaema poolt lendu lastud lause, et äkki on autist kui ei räägi?Ainuke sõna mis on arusaadav on aitäh, juba u.1,5 aastasest peale ja ütleb seda siis, kui mingit asja kellelegi annab. Mitte siis kui ise saada tahab. Neuroloogil käisime kui poiss oli 9 kuune. Siis polnud veel põhjust muretsemiseks, sest nii väiksed ju ei räägigi! Tehti ka UHD, mis vastas ainult, et näha on väike kolle, mis on tumedam ja võib viidata(väikesele!!!???) ajukahjustusele. Sünnitus oli kiire 1,5 tundi, laps 4450 g ja 52 cm pikk.Korraks mainiti seda,et äkki liiga kiire sünnitus põhjustas selle nn. tumedama laigu tema UHD pildis? Häälikud oleks nagu olemas, kuuleme tema suust nii ooo-d, aa-d, uu-d, k, p, t....aga sõnu ei ühtegi.Ta väljendab end hetkel täiesti kehakeele abil. Veab su kättpidi selle asja juurde mida tahab või ajab käed pikka ja näitab mida vaja. Emotsioone väljendab samamoodi häälikutena , telerist muusika või lemmiksaate ajal kostub ainult kõva ooo-de ja aaaa-de rodu. Samuti toimib ta ka mingile asjale osutades-koer uuuuuuu, laud aaaaaaaa jne. näiteid on palju. Samas on ta lalisenud ja kooganud nii nagu peab oma imikueas. Iseseisvalt mängides teeb ka erinevaid hääli, kuid me ei ole märganud ka kaksikvokaale nagu uua või aua. Logopeedi ja neuroloogi ajad on kirja pandud, saame selle aasta jooksul veel jutule, kuid mis Teie arvamus oleks?
Tänades
lootust mitte kaotav ema

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Praegu on Teie lapsel tõesti kõnet suhteliselt vähe, kuid praegusel hetkel saab ainult öelda, et ta kuulub riskigruppi kõnearengu suhtes.
Täpsemaks arvamuseavalduseks on vaja last näha ja kaasaegsete meetoditega uurida.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt