hemangioom 27.08.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 11-kuusel tütrel on terve nina täis hemangioomi, nina on ebaloomulikult suur, sinakat värvi ja punaste laikudega. Umbes pool aastat pole see ei suurenenud ega ka kahanenud. Kaela peal on ka üks laik 1 korda 2 cm, kuid see on märgatavalt heledamaks läinud ja kahanenud, kas on lootust, et ka nina pealt ükskord samamoodi ise ära läheb? Ma mõtlen, et kas nad on ehk ühe iseloomuga?
Eriala arst on meid mitmeid kordi vaadanud, pakkus ka laserravi, kuid seda tehakse narkoosi all. Kui kahjulik võib olla narkoos? Olen kuulnud narkoosi tekitatud ajukahjustustest, on see võimalik?
Samas on hirm, et äkki sellise vahelesekkumise tagajärjel hakkab hemangioom hoopis hullemini vohama, kas seda on kellegagi juhtunud?
Oleme dilemma ees, kas lasta praegu juba varakult ravida, et kooliks nina korda saada või oodata, et äkki siiski läheb ise ära, et siis ei jää vähemalt arme - kui neid üldse eriti jääb???
Palun andke nõu ja jagage kogemusi, ehk oskame siis midagi otsustada.
Suur tänu!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh küsimast! Tavaliselt on hemangioomid lastel healoomulised ja isetaanduvad. Kui hemangioom ei suurene, siis võib jääda ootele. Kui 3.eluaastaks nina hemangioom ei ole vähenenud, siis soovitan kindlasti ravi, sest kui healoomuline protsess saab traumeerida(nohu, nina näppimine), siis võib ta muutuda pahaloomuliseks.Üldjuhul narkoos ei kahjusta lapse aju, kuid 100% garantiid ei saa anda ükski arst. Ajukakjustuse tõenäosus narkoosi tagajärjel on siiski kaduvväike. Hemangioomi suurenemist vahelesekkumise tagajärjel ei maksa karta. Soovitan oodata maksimaalselt 3-nda eluaastani-kui siis taandumismärke ei ilmne, soovitan ravi. Kõige olulisem aga on, et käiksite regulaarselt hemangioomi näitamas ühe arsti juures.
Lugupidamisega ja edu soovides,
dr. Anu Sööt