Aastane poiss, kes ei oska kõndia 10.02.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Küsisin Teilt korra juba mõned küsimused (paar teemat allpool) vastan nüüd Teie poolt esitatud küsimustele.
Toe najal kõnnib laps küll mõlemas suunas ja ka ühe käe toega. Päris iseseisvalt ta seisnud ei ole, aga nii et toetab kuskile vastu, aga kinni ei hoia, seisab küll. Kui kätest kinni hoian seisab ta nii, et parem jalg varvastel, vasak täistallal ja kui astuma hakkab keerab parema jala hüppeliigesest väljapoole (kogu aeg see tal pööratud ei ole).
Kahjuks päris täpselt ei oska öelda, millal lapse isal epilepsia diagnoositi ja kas tal seda üldse on diagnoositud. Hood esinavad tal vist üsna harva, sest olime enne aasta koos elanud kui rasedaks jäin ja raseduse ajal nägin tal esimest epilepsia hoogu (ma ei teadnud, et tal üldse selline haigus on) kutsusin kiirabi ja ta viidi haiglasse. Pärast olid ta vanemad minu peale pahased, et kiirabi kutsusin, sest keegi ei tohi teada, et tal on epilepsia (muidu võetakse autojuhiload ära). Kuna ootasin last püüdsin uurida ka täpsemalt, lapse isa ema ütles, et see on tal sünnist saati, minu lapse isa isa ütles, et alates 7. aastaselt. Ma ei tea kumb on õige, sest oma jutus toonitasid nad ainult seda, et keegi ei tohi sellest teada saada. Lapse isa ütles, et tal pole midagi viga ja mingeid krambihooge tal üldse pole (ka seda mida mina nägin). Ütlesid ka, et mingit traumat nende teada tal olnud ei ole. Juhuslikult nägin ühte haigla väljavõtet, mis oli ka mingist ajast, kus ta tänavalt epilepsiahoo tõttu kiirabiga haiglasse viidi, haiglas oli tal tehtud kompuutertomograafia ning ainuke, mis ma sealt vastusest aru sain oli epilepsia harva esinevate hoogudena.
Nüüd tuli nii pikk jutt, aga kui vanalt tavaliselt epilepsia avaldub ja kas seda saab enne ka diagnoosida kuidagi, olen väga mures oma poja pärast.
Tänan teid juba ette!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
tänan mind usaldamast!
Arvan, et õige oleks last näidata lasteneuroloogile. Last nägemata on väga raske tema liikumist hinnata.Teie jutust jääb ebaselgeks, kas parem jalg toetub
alati varvastele või toetab laps ka täistallaga?
Epilepsia osa vorme on pärilikud, kuid see tähendab ainult seda, et lapsel on veidi kõrgem risk haigestuda epilepsiasse.Epilepsia erinevad vormid avalduvad väga erinevas vanuses. Uuringuid, mille alusel saaks kindlasti väita, et lapsel on oht haigestuda epilepsiasse ei ole.
Soovitan kindlasti lasteneuroloogi konsultatsiooni- otsene kontakt arstiga võib Teie muret oluliselt vähendada.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt