Epilepsia 25.10.18 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Lapsel diagnoositi epilepsia ja ravi algas Lamictaliga aprillis 2016. Mainin ette ära, et varem ei ole lapsega selliseid probleeme olnud. Laps toitub tervislikult ja on aktiivne. Toitumisnõustaja on lapse menüü toitumispäeviku põhjal heaks kiitnud.
Nimelt mõned kuud pärast ravi algust hakkas lapse kaal tõusma. Kui ravi oli juba mõnda aega peal olnud, siis hakkasid lapsel ka kõhuvalud, ei olnud kogu aeg, kuid ikka nii et vajasid tähelepanu. Need pikema aja vältel ära ei kadunud ja emost ka abi ei saanud. Perearst suunas lõpuks endokrinoloogi juurde ja tema tuvastas ultraheli uuringust maksakahjustuse.
Palusin neuroloogil Lamictali välja vahetada, sest selle kõrvaltoime oli maksakahjustus. Neuroloog arvas, et pole vaja vahetada, kuid ma avaldasin siiski soovi. Maksa saime korda, kuid kaalutõus vaatamata pingutustele jätkus (laps toitub tervislikult ja on aktiivne).
Uueks rohuks saime Keppra 500 mg. 1 tablett hommikul ja teine õhtul. Kepprat on ta võtnud nüüdseks kuskil 1,5 aastat.
Kuna kaal jätkas korralikult ikka tõusu ja liikumise ja toiduga seda alla ei saanud, siis põõrdusin uuesti neuroloogi poole, et asi peab olema ravimis. Tema ütles, et tema kirjutatud rohud kaalu ei tõsta. Endokrinoloog on ka nõutu, sest kaal on juba väga suur.
Siis ma hakkasin lähemalt asja uurima ja leidsin infolehelt, et nii Lamictali kui ka Keppra kõrvaltoimeteks on kaalutõus. Kuidas Teie seda näete, kas ravimid põhjustavad lapsele sellise kaalutõusu? Varem pole lapsel kaaluprobleeme sellisena olnud.
Lapsel on peale kaalu ka teisi kõrvaltoimeid, seda eriti käitumise osas.
Nüüd kaalutõusu tekkides tõsteti ka rohu annust, 750 mg hommikul ja 750 mg õhtul. Kardan et sellega kaasneb nüpd veel suurem kaal.
Palun aidake, sest ei tea enam kuhu pöörduda.

Ette tänades.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast! Teie kirjast ei selgu, kas endokrinoloogiliselt on lapsega kõik korras.
Epilepsia ravimid võivad põhjustada kaalu tõusu läbi söögiisu tõusu, seda ma aga Teie kirjast välja ei loe. Reeglina ei tee seda kumbki ravim, kuid alati võib olla erandied.Käitumist võib keppra mõjutada.
Kui Te soovite minu konsultatsiooni, siis on seda võimalik saada Tartu Qvalitase Arstikeskuses.
Lugupidamisega
Anu Sööt