Lapse kukkumine 01.12.15 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen juba pöördunud Teie poole oma murega seoses tütre kõnega (https://www.kliinik.ee/lasteneuroloogia/id-34/noustamine/?question=72324). Võib olla muretsen üle, aga arvan et parem karta kui kahetseda.
Nimelt kukkus minu plika 21.08.2015 kivitreppi aste peale (enda kasv + aste kõrgus on u ), nii käte kui ka pea peale. Nutt tuli 2 sek pärast umbes. Kolme-viie minutiga rahunes maha. Pärast oli igatpidi elurõõmus ja täitsa teadvuses. Ei oksendanud, ei minestanud, nahavärv oli roosa, käitumine tavaline - 30 minutit peale kukkumist jooksis ringi. Kahe järgmise päeva jooksul oli tavaline laps. Igaks juhuks viisin ta EMOsse, kus öeldi et kõik on OK ja jälgida paar päeva. Löök tuli vasemale otsaesise poolele. Alguses oli roosakas siis sinakas ja siis ka kollalas. Tütar kaebas natuke aega valude peale sinaka piirkonnas. See läks ka kiiresti üle. Kui suur on tõenäosus, et lapse aju sai kannatada (eriti kõne eest vastutav piirkond) ja kuidas seda saab kindlaks teha? Ja kui tõsised tagajärjed võivad sellel olla?
Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast!
Kuna kliiniline sümptomatoloogia puudus täiesti, siis ei ole alust arvata, et lapse aju sai kukkumisel vigastada. Veelgi vähem saab väita, et sellest on tulenenud kõne hilisem areng. Kõige sagedasemad tagajärjed sellistel kukkumistel on peavalud hilisemas lapseeas, kuid ka nende tõenäosus on väike.
Lugupidamisega,
Anu Sööt