2,1 aastane tüdruk räägib vähe 26.11.15 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures seoses minu tütre kõnearenguga. Nimelt räägib ta päris vähe ja seda enamasti pudikeeles. Mittepudikeelsed sõnad on "mama", "papa" "baba" "da" "net" (kodukeeleks on vene keel). Muu on pudikeel, loomi nimetab nende häälitsuste järgi, nagu autodki. Käib eesti lasteaias. Saab hästi korraldustest aru, oskab näidata oma kehaosi, loomi jms. Last on aastasena uurinud nii neuroloog kui ka logopeed ja laste psühholoog ja ei leidnud midagi. Tütar oligi kogu aeg natuke aeglasema arenguga (istumine ja käputamine 10 kuuselt, kõndimine 1a 2 kuud). Söögist ei meeldi talle üldse liha ja kala, nopib selle igaltpoolt välja (va pirukad). Samas jumaldab kui ma talle raamatuid ette loen, beebikoolis oli üks tublimaid. Lastearsti juurde on aeg juba kinni pandud, tema suunab edasi logopeedi juurde. Mis uuringuid võiks teha et tema välja selgitada miks ta kõne ei arene nii nagu peaks? Või asi ongi selles eestikeelses lasteaias (kõik lapsed on eestikeelsed)? Või on kuidagi seda mõjutanud kukkumised pea peale natuke peale aastaseks saamist? Nendega on pöördutud EMOsse ja midagi pole leitud. Või on kõne arengut on mõjutanud minu sünnitusjärgne depressioon mis kestis väga pikalt ja mille tõttu ma ei saanud olla lapsega rõõmsameelne ja aktiivne (algas siis kui tütar oli neljakuune ja enam vähem vaibus siis kui ta oli aasta ja kolm kuud vana)?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast! Olete teinud õigesti, et pöördute logopeedi ja pediaatri juurde. Kõne areng on väga komplitseeritud protsess ja selle suhteliselt hilisema kõnearengu põhjust ei olegi võimalik praegusel etapil selgitada. Oluline on, et Te lapsega räägiksite, raamatuid vaataksite, asju nimetaksite. Teie depressioon ei ole tõenäoliselt hilisema kõnearengu põhjus.
Vajadusel suunab pediaater Teid lasteneuroloogi vastuvõtule.
Lugupidamisega,
Anu Sööt