Krambid 21.03.15 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures oma lapse pärast. Nimelt juba imikuna on tal tekkinud vahest voodisse pikali pannes selline seisund, kus ta ei suuda nagu oma pilku fikseerida, plõksutab kiiresti silmi ja ei suuda mulle otsa vaadata. Niipea kui ta püsti tõstan saab asi korda. Kehast kangeks ei lähe. Enamasti on see juhtunud siis, kui tal on nohu, väga üksikutel kordadel ei ole seda osanud nohuga seostada. Selline tunne on nagu ta ehmuks sellest, et teda järsku pikali pandi, kuigi ometi teen seda vaikselt. Titena oli tal pikalt (6-7 kuuni) ka toidu tagasiheide, mis ehmatas tihti täitsa ära, sest seda tuli korraga ninast ja suust ning ta sattus paanikasse, siis pidin ta ka püstisesse asendisse tõstma. Olen perearstile muret kurtnud, ütles, et see on tingitud ehmatusest, et teda pikali pannakse vms ja ta ei suuda siis pilku fikseerida ja muretsemiseks pole põhjust. Laps on muidu tubli, natuke vb aeglase arenguga, aga minu meelest taibukas (istuma hakkas umbes 9 kuuselt, püsti ajama 11 kuuselt, esimesed iseseisvad sammud 1,2 aastaselt, nüüd jookseb ise ringi, hambad tulevad ka aeglaselt, esimene hammas 1,1 aastaselt). Praegu 1,4 aastasena ütleb üksikuid sõnu (kass-ass, kutsu-auh, emme, iss, tähh) väga jutukas pole, rohkem ütleb mhh ja näitab käega kui midagi tahab. Kui talle midagi ei meeldi siis raputab pead ja ütleb ei-ei. Jutust saab hästi aru. Oleme käinud ka füsioterapeudi juures, sest jalad olid toonuses, käisime võimlemas. Kirjutan praegu, sest lapsel on tugev nohu ja eespool kirjeldatud hoog esines. Laps ise on väikest kasvu, kuigi sööb hästi. Neid hoogusid jäi vähemaks kui enam toidu tagasiheidet pole, aga nohuga esineb ikka (mitte muidugi alati). Juttu sai palju, aga äkki oskate mulle siin nõu anda sellel teemal? Perearst ei ole arengu kohta midagi negatiivset välja toonud. Olen pigem ülimuretsev ema ja tihtipeale muretsen üle.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast!
Arvan, et muretsemiseks ei ole põhjust. Lapse arengu võib lugeda praegu eakohaseks. Silmade pilgutamine võib olla seotud ebamugavustundega kui pikali asendisse pannes ninaeritis valgub neelu. Kui sellised"hood?" siiskii püsivad, siis soovitan tulla lasteneuroloogi vastuvõtule.
Lugupidamisega,
Anu Sööt