3a poisi jonn 15.04.14 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere
Tegemist on just 3a saanud poisiga. Muret tekitab väga tugev põikpäisus ja jonn. Umbes aasta vanusena ta väga tihti lõi pead vastu maad kui ei saanud oma tahtmist. Siis sellele nii tähelepanu ei pööranud ,sest perearst arvas, et see on normaalne. 2-aastasena arvasime, et see on nn „2a jonn ja enesekehtestamine“, mis ka möödub varsti. Siiani ei ole see möödunud. Laps käib lasteaias ja seal on väga tubli ja sotsiaalne. Kodus olles ei kuula üldse sõna, ei tee, mis palutakse, lööb, jonnib kuniks saab oma tahtmise. Kui midagi on vaja teha, laskun tema kõrgusele ja seletan, et mida ja miks, ta lihtsalt vaatab otsa ja keeldub. Lööb isa ja lööb vanemat venda, hakkab vastu.
Vanem vend selles vanuses juba oli asjalik laps, kes sai jutust aru, kellega sai asju arutada. Praeguse 3a lapsega mulle tundub, nagu ta ei mõistaks üldse midagi. Väga raske on temaga avalikus kohas käia, sest ta ei kuula sõna. Poes ta võib röökida üle suure saali ja pikali maas roomata, et saada oma tahtmist. Nt tahab, et ostaksin nätsu, ma ütlen, et täna ei osta, meil on kodus kommi, siis ta ei saa sellest aru ja võib ennast hüsteeriasse nutta.
Beebina magas kaisus suurema osa ja umbes aasta jagu oleme üritanud vennaga ühte kõrvaltuppa magama panna. Öösiti ikka ärkab, nutab, tahab palju juua kogu aeg. Iga öö pean ta oma voodisse kaissu võtma. Ainuke, mis teda siis rahustab, on minu juuksed, tahab neid paitada ja patsi katsuda. Eralasteaias hakkas käima väga noorelt, 1a ja 9kuuselt ja seal ta ei harjunudki, läks iga hommik nutuga ja maja nähes edasi ei tahtnudki minna. Nüüd päris lasteaias käies harjus väga kiiresti tänu väga headele õpetajatele. Kas on see tavaline kasvuperiood või vahel on ausalt tunne, et ta psüühika on kannatada saanud kuidagi, sest lihtsalt ei jõua enam temaga võidelda kõige pärast.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Soovitan täpsemate nõuannete saamiseks pöörduda psühholoogi vastuvõtule. Oluline on, et lapsele kehtiksid ühesugused nõudmised, et ta hakkaks aru saama, et nutuga ei saavuta soovitut.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt