Hüsteeriahood 1,9 aastasel 29.09.13 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mure on järgmine. Plaanisime oma last hakata lastehoiuga harjutama septembrikuu algusest, mis lükkus kerge külmetuse tõttu umbes nädala edasi. Lapsele sai eelnevalt tehtud korralik vaimne valmidus, ehk räägitud juba 3 nädalat enne peaaegu igapäevaselt, et hakkab lastehoius käima, kus emmet issi ei ole ja teised lapsed jne. Laps on või oli väga aktiivne suhtleja, ei peljanud kuskil küla peal vms. Meeldis teiste lastega mängida ja selle alusel saigi otsustatud, et hakkab mõned korrad nädalas lastehoius käima, et sotsialiseeruda. Esimesel päeval läks rõõmuga lastehoidu ja peale paari tundi ei olnud nõus isegi koju tulema. Teisel päeval läks rõõmuga, kuid peale paari tundi oli hakanud nutma koos kellegi teisega, teine laps olevat suht kohe maha rahunenud, kuid minu tütar mitte. Ta olevat lausa teise tuppa rahunema viidud, ta ei olevat lasknud ennast kellelgi katsuda, ei olevat karjunud ei emmet ega issit, vaid lihtsalt röökinud. Lastehoiust mulle ei helistatud, kuigi meil oli vastav kokkulepe. Kasvataja hiljem ütles enda õigustuseks, et ta peab õppima last tundma sellistes olukordades ja ei pidanud vajalikuks helistada. Igatahes laps oli maha rahunenud õue minnes, ma siis ei oska öelda, kui pikk aeg see oli. Laps oli planeeritud teisel päeval 3,5h üksinda võõrasse keskkonda. Ta on varem olnud hoida vanaema poolt oma kodus, kuid mitte kunagi võõral territooriumil. Paaritunnised jalutuskäigud väliüritustel vanaema ja tädidega küll!
Laps jäi peale 4 päeva lastehoius käimist haigeks. Sai viiruse. Mõistan, et laps oli ehk stressis ja korjas viiruse kokku, sest lastehoius olevatki mingi viirus oma töö teinud paariks nädalaks.
Igatahes nüüd kui laps on kodus 3 nädalat haige olnud, millest 2 nädalat nohus ja ma ei pea õigeks oma last kerge nohuga lastehoidu viia, kuid väljas käime ikka, siis on esinenud selliseid nn hüsteeriahooge vähemalt kord nädalas. Teisel korral ta läks "närvi" selle peale, kui tahtsin teda riidesse panna, et õue minna. Võib olla ta arvas, et lähme lastehoidu, kuigi ma väljendasin väga selgelt, kuhu me läheme, ta aina karjus ei ei ja läks täiesti endast välja, mina muidugi arvasin esiti et tegu on lihtsa jonnihooga, sest sellist hüsteeriat polnud mina veel näinud. Lõpuks ei lasknud ta mind enda lähedale, ei suutnud ise maha rahuneda, kuigi ma nägin, et ta väga püüdis. Kolmandal korral oli minu meelest olukord leebem ja ta rahunes suht kiirelt.
Neljandal korral oli situatsioon järgmine. Lahkusin ja jätsin lapse vanaemaga lapse enda koju, kus nähes mind uksest lahkumas hakkas röökima nii et lausa hingetuks. Mul ei olnud võimalik tõesti koju jääda teda lohutama. Hiljem selgus, et laps oli röökinud ja ka oksendanud. Mitte toitu aga röga, väikese koguse. Mõne aja möödudes maha rahunenud ja täitsa tavaliselt edasi käitunud.
Olgu veel öeldud, et kasvataja selgitust ei osanud väga anda olukorra kohta, mis juhtus. Tema arvates haiget keegi kellelegi ei teinud. Hetkel lastehoius palju nutvaid lapsi, kes täiesti tühja koha pealt nutma hakkavad ja maha rahunevad, aga et sellist olukorda nagu minu neiu tegi ...teised lapsed nii ei tegevat.
Ööd on muutunud rahutumaks kui tavaliselt. Sonib vahel läbi une, ärkab nutuga.
Siinkohal mainin ära ka, et üks kord varem, enne lastehoius käimist on öösel sellist hüsteeriat ette tulnud küll. et hakkab oma voodis kõva häälega nutma, maha ei rahune ja voodist välja tõstes kalli vms ei taha, rahuneb lõpuks ise, meie voodis ja uinub. Kuid olen seda unesegaseks olukorraks pidanud.

Siit ka minu mure, kas tegu võib olla tavalise tagasilöögiga? Ealise iseärasusega, kas ta kompab piire? Või peaksin ma spetsialisti poole pöörduma?
Laps on käinud lastehoius 4 päeva. Ja sellist süsteemi ei ole, et saaksin lapsega koos lastehoius mängida, sest laps pidavat aru saama, et ta peab seal üksi käima hakkama. Täna aga ei ole ta nõus kuskile üksi jääma ja emme peab olema läheduses.

Laps on peres ainuke laps ja pidevalt olnud emaga kodune.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Lapse reaktsioon sellises vanuses on täiesti tavapärane. Ta on liiga väike, et aru saada, kuhu Te teda viite ja kui kauaks uude(temale võõrasse) seltskonda jätate. Kuna on tegemist tundliku lapsega, siis soovitan võimalusel laps panna lastehoidu või lasteaeda 3a vanuses. Las ta naudib veel emmega koos olemi8st! Tegemist ei ole haige lapsega.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt