1,5-aastase lõunauni 21.03.13 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Mul on kodus kasvamas üks väga tubli ja aktiivne poeg. Algusest peale on olnud hea magaja. Öösiti vahepeal oli tissisõltlane, kuid kui selle pahe ära harjutasime, on ööd kõik korras. Ta on ka hästi vara potil käima hakanud. Kakasime potti juba ca 9-kuuselt, pissisime vahelduva eduga aastaselt ja täielikult pissile hakkas küsima 1aasta ja 3kuuselt... Kui ta hakkas pissile ka küsima, siis tekkis meil lõunaunedega probleem. (Enne seda pidin ta tihtilugu 3,5h pealt ärata). Lõpuks seisvas vankris magas hästi vähe, kuna oli ka talv olemas, mõtlesin, et harjutan ta tuppa.... Harjutasin teda 1,5kuud oma tuppa oma voodisse... Ja saime vaid nii kaugele, et uinumiseks kulus ca 5-8 min magas 35-45 min, siis jorises ca 15-20min ja magas teise 35-45 otsa, see oli kõik. Kuna tulemust polnud, loobusin... Ja tuli ka pisike kõhuviirus ja magatasin teda siis lõunaajal enda kõrval, haigusega magas suurepäraselt... Nii kui terveks jäi, hakkas kammajaaa pihta... Magama ma teda ei saagi toas, karjub/röögib, küll on kaka häda, küll sõidavad autod ja õudne... Kõige hullem on see, kui ta RÖÖGIB kõri põhjast, jube... Nüüd siis paningi õue tagasi, aga seal ka võin unistada jutti magamisest...magab ca 1h pluss-miinus ja siis jalutan kuskil, et 2h täis tuleks...
Ta on tark poiss, aga mitte piisavalt, et saaksin teda kuidagi lõunaunne "ära rääkida"....Päevakava on meil siis selline, et 19-19.30 panen ta oma voodisse, uinub... magame 6-7ni. siis lõunaunne 12-12.30aeg... Ma tõesti ei tea, mida teha... Millal tal need unetsükli probleemid ära lähevad? Või mis probleemid tal on? Kusjuures ta ei näita enne lõunaund mingeid väsimusmärke, tuttuminemis ja -panemis mänge mängiks kogu aeg, aga mitte kuidagi ei taha tal tuttu jäämine endal õnnestuda... Kuigi ta väsimusmärke ei näita, siis kui ta magas päevas 1h ringi see 1,5 kuud, siis mina täheldasin temas närvilisusmärke, et see näitab, et tal on vaja rohkem. Äkki oleks mul oleks vaja vastuvõtule tulla? Äkki nõu anda, kuidas saaks ta tuttu? Kas see probleem võib olla ka pissimisest? Kuigi enamus kordi on tal mähku kuiv, aga ärkamised on vankris siiski... ja kindlasti võib probleemi ka süvendada see, et ta on eluaeg kõik oma uned õues teinud, eks?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Arvan, et pissimine ja magamine omavahel otseselt seotud ei ole. Kui laps areneb hästi, aga unega on probleeme, siis ei ole vaja muretseda. Uni normaliseerub hiljemalt 3.eluaastaks. Praegu aga planeerige päevane uneaeg õues kui laps seal rahulikumalt magab.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt