Beebi ei haara mänguasju 29.02.12 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Laps sündis 38. nädalal, väikese kaaluga 2600 g. Kaalu on kogunud ilusti. Naeratab ja häälitseb palju. Jälgib terase pilguga ümbrust ja mänguasjade liikumist igas suunas. Keerab end seljalt kõhule, hoiab ilusti pead, toetub kindlalt jalgadele, toonuseid pole - nii on hinnanud last taastusravi arst, ning kuu aega tagasi jäi ka füsioterapeut arenguga rahule. Mind teeb murelikuks aga see, et laps ei haara veel asju. Kui mängukaare all pikali on, siis vahepeal vehib kätega ja saab mänguasjadele pihta, aga teadlikult kahe käega ei haara. Ja nüüd kui ta keeramise ära õppis, siis tegelikult ei püsi üldse enam selili vaid keerab kohe kõhuli. Ja kui ongi selili, siis pigeb viib mõlemad käed suhu ja lutsutab neid. Kui talle mänguasja kätte annan, siis võtab kinni ja toob teise käe ka mänguasja juurde ning viib mänguasja suhu. Kõhuli olles haarab mänguasja siis, kui see praktiliselt juba tema kätt puudutab. Siis võtab ka kahe käega kinni ja viib suu juurde. Ise aga kuidagipidi kätt välja ei siruta.
Kuna laps oli vahepeal väga ärev ja ehmatas tihti, siis tegi neuroloog talle 3,5 kuu vanuselt aju MRT, mis oli täiesti korras. Ka EEG uuring oli korras ja eakohane. Hakkasin lapsega käima nüüd füsioteraapias, et koos füsioterapeudi abiga haaramisliigutusi sihipäraselt treenida.
Kas peaksin pöörduma ka neuroloogi juurde või kas üldse hakatakse veel uurima, et miks laps ei haara? Ja mis uuringuid üldse oleks võimalik veel teha?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Teie kirjelduse alusel arvan, et Teil on tubli ja normaalselt arenenud laps. Arvan, et praegusel hetkel ei ole vaja ei neuroloogi konsultatsiooni ega ka lisauuringuid.
Olge tublid!
Lugupidamisega,
Anu Sööt