Silmade pööritamine, jonnihood 06.07.11 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Kaksikud poiss ja tüdruk, sündisid 1,5 kuud enneaegsetena. Haiglas olime kuu hingamisraskustega ja tüdrukul 2 tsüsti peas, mis siiani alles. 2aastaselt hakkas silmi pööritama päeval ja jonnihood olid õhtuti ja seoses uinumisega, päeval väga rõõmus ja rahulik, probleemid olidki õhtuti uinumisega ja öösiti ärkas nutuga. Tartus tehti eeg ja narkoosiga kompuuter, kõik oli korras ja mõne nädala pärast kadus ka silmade pööritamine, jonnihood ja nüüd siis uuesti. Samamoodi jonnib ei taha magama jääda, kiigutan magama, öösiti ärkab kissitab silmi ja pööritab, hommikul ei mäleta midagi, on väga rahulik kuni õhtuni, päeval silmade pööritamist pole esinenud ainult öösiti, lasteaias samuti väga rahulik laps, magama õhtul lähme kell 21.00 ja tavaliselt 23.00 jääb alles magama,magab kuni 2 või 3-ni siis ärkab ja jonnab une pealt,viskab silmi tagurpidi ja kissitab,kui kussutan siis teinekord rahuneb aga vahepeal eitaha sülle ja jonnab istudes 15 minuti, siis jääb uuesti magama, tõmblusi ei ole esinenud ja alla pole pissinud.Olen väga mures, kas tegu epilepsiaga? Perearst suunas psühhiaatri juurde, aga kas oleks vajalik teha uuesti kompuuter ja eeg? Kas selline käitumine võib olla seoses enneaegsusega? Vennal selliseid probleeme pole, on elavam päeval, öösel jääb kohe magama ja magab rahulikult hommikuni,areng on mõlemal olnud eakohane,kõne ainult hillines 2,5 hakkasid lausetega rohkem rääkima ja praegsueks kõne päris hea,sügisest küll ka logopeedis hakavad käima.Jutt sai pikk aga loodan,et saate aidata,tänades murelik ema;) Jonnihood tulid täiesti äkki ,mingeid traumaatilisi sündmusi pole olnud ega üleelamisi,andke nõu:)

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Arvan, et muretsemiseks ei ole põhjust.
Arvan, et tegemist on unehäirega, mis sageli lastel esineb ja kõige sagedamini just hästi arenevatel ja kiires arenguperioodis lastel.Mis sellele viitab? Kordub sama, mis 2a vanuses. Probleem tekib uinumisel ja öösel une pealt.
Soovitus: õhtul rahulikud mängud, näiteks raamatu lugemise, ehitamine.
Rahustavad teed: piparmünt meega väga hea-paar tassi päeva jooksul.
Kui paari kuu jooksul asi ei parane, siis tuleb minna neuroloogi vastuvõtule. Alates septembrist võtan vastu Tartus, Tallinnas ja Viljandis.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt