Laps magab halvasti, kardab võõraid inimesi, ehmub sageli 23.05.11 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Laps sünnist saati maganud väga halvasti. Siiani ärkab öösel 4-5 korda öö jooksul. Ärkamised erinevad, mõnel korral äkilised ärkamised, justkui hüsteeriahood, taob jalgadega, vehib kätega. Tihti viskleb läbi une ühele ja teisel poole, topib käsi padja ja minu alla ja liigutab edasi-tagasi. See võib kesta väga pikalt. Saab veel rinda, öösel sööb samuti keskmiselt 2-3 korda. Tihti on lihtsam rind suhu anda, sest siis saab üldiselt kergemini ja kiiremini edasi magada. 1,8 aastat keskmiselt 1,5 - 2 tunni tagant ärgata on mu kohutavalt ära kurnanud ja väsitanud. Teistest öösel abi pole, hakkab röökima.

Viimase kuu, kahe jooksul on hakanud kartma ka võõraid inimesi. Kui keegi juba otsa vaatab, võib hakata nutma ja kui eemale ei lähe, siis lausa karjuma. Rääkimata sellest, et keegi saaks temaga suhelda. Teisi lapsi mänguväljakul ei pelga.

Ehmatab tohutult kergesti - koera haugatuse, puu praksumise, mõne asja kukkumise jne peale.

Ilastab minu jaoks kummaliselt palju. Tihti on särk eest märg nagu pooleaastastel beebidel.

Rääkimise ja sõnadega on nii, et on siiani öelnud õige mitut sõna väga selgesti, nt emme, tiss, aitäh, mis kestab umbes nädal-paar ja siis kasutab ühte sõna korraga väga tihti ja siis justkui päeva pealt enam seda sõna ei kasuta. Praegu ütleb see, siin, seal. Rohkem ei midagi. Ühel korral on nüüd veel öelnud aitäh.

Muret teevad ka mitte millestki algavad hüsteeriahood, nt riiete, särgi vahetusest või millest iganes muust pisiasjast. Siis lihtsalt röögib ja vehib jalgadega, võib lüüa ja asju loopida. Tavaliselt olen siis lihtsalt kõrval ja aeg- ajalt silitan, võtan enda vastu, kui lubab. Seda ta tihti ka teha lubab.

Lisan lõpetuseks veel juurde, et ta on mul neljas laps, aga tunnen end temaga nii abitult ja väsinuna kui ei eales varem ega kolme eelneva lapsega kokku.

Jään ootama Teie vastust,
K.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Arvan, et probleemi lahendamiseks peaksite siiski lasteneuroloogi vastuvõtule tulema.
Rinnaga toitmise peaksite küll ära lõpetama.
Lugupidamisega,
Anu Sööt