Hüsteeriline nutt 22.02.11 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Kuskil kaks nädalat tagasi algasid lapsel hüsteerilised nutuhood, mida ilma rinnata pole kuidagi võimalik vaigistada. Gaasid need ei ole, kõht on pehme. Laps lihtsalt röögib, ise kaardus ja viskleb peaga. Ööuned on läinud väga lühikeseks, ärkab tihti ja ise enam magama ta jääda ei suuda ja kui püüan ilma rinnata rahustada, siis läheb asi hulluks ära. Rinnale pannes on lapsel lihased pinges, ta on kaardus ja kuidagi poolvägisi suudan ta endale lähemale tõmmata ja rinnale panna. Magama jäädes võpatab tihti ja ärkab võpatuse peale ülesse. Kas selline hüsteeriline nutt on tavaline, kas laps on lihtsalt harjunud rinnaga magama jääma ja näitab iseloomu või võib selle taga olla midagi hullemat? Kas hüsteeriliste nutuhoogudega saab ise midagi ette võtta? Kas püüan neid ennetada, andes lapsele rinda enne kui asi hüsteeriliseks läheb? Kuidas muidu nutta laskmine lapse närvisüsteemi mõjutab? Paljud vanemad jagavad tarkusi lasta lapsel end magama nutta ja mitte tõtata esimeste häälitsuste peale lapse juurde, kuid sellise hüsteeria lihtsalt pealtvaatamine on kohutav, samas tahaks, et laps suudaks iseseisvalt magama jääda. Palun väga Teie nõuannet.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Hüsteerilised nutuhood esinevad selles vanuses beebidel sageli-karjumise põhjus jääb tihti leidmata, kuid karjumishood lapsele midagi halba ei tee.
Kui ta rahuneb rinnale pannes, siis soovitaksin talle rinda anda. Kui see juhtub väga tihti, võib põhjus siiski olla tühjas kõhus-pidage perearstiga nõu. Kindlasti häirivad selles vanuses paljusid beebisid gaasid-laps tunneb ennast rinna otsas ebamugavustunde ajal kindlamalt ja rahuneb. Proovige anda lutti.
Olge kannatlik! Asja parandab aeg.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt