Lihasdüstoonia diagnoos 5,5 kuusele lapsele? 26.10.07 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 5,5 kuuse poja ema. Poiss on igati tubli, keerab mõlemat pidi, teeb põrandal täisringe, haarab mänguasju, üritab jõuda oma teid pidi mänguasjadeni. Ta ei rooma veel. 4,5 kuuselt osutasin perearstile, et laps hoiab püsti seistes oma varbaid konksus ning käed olid pisut rohkem rusikas ning vasak pool oli pisut nõrgem. Tema arvas, et massaaź oleks poisile hea ning seda saimegi 8 korda. Kohtusime ka taastusraviarstiga, kes uuris poissi ning ka tervisekaarti ning pani diagnoosiks lihasdüstoonia. Perearst, kes on erialalt lastearst hakkas selle peale naerma ning arvas, et nii vara ei saa sellist diagnoosi panna. Nüüd eile käisime uuesti kontrollis. Taastusraviarst nentis, et kuuga on asi tunduvalt paranenud, kuid siis hakkas lahmima. Et me peaksime Tallinna haiglasse uuringutele minema. Et äkki on tegemist ajukahjustusega või mingi muu patoloogiaga. Poisil on syndimisest saadik naksunud liigesed. Küsisin siis, et kas laps ei vasta eale - pidavat vastama kyll, kuid lihastoonus pidi olema madal ning diagnoosiks ikka lihasdüstoonia. Uurisin siis nüüd internetist, mida see tähendab, sain vastuseks 12 aastaselt ratastooli, varajase suremuse jne. MIda arvata? Kui laps teeb eale vastavaid asju, kas siis on tegemist ikkagi lihasdüstooniaga? Ning mida näitab see liigeste naksumine, on siin tegemist millelegi ohtlikule viitavaga?
Taustainfoks veel, et rasedus oli probleemne. Alguses säilitamine, siis terve raseduse kestev sagedane oksendamine ning lõpuks 18 päevane ülekantus esilekutsutud sünnitusega.
OLeme mehega śokis ja väga mures. Äkki saate meid kuidagi asjakohase infoga aidata

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Viga on tõenäoliselt selles, et arstid kasutavad vahel meelevaldselt lihastoonusega seotud termineid. Kui lapse areng on eale vastav, siis ei ole praegu mingit põhjust arvata, et Teie laps võiks tulevikus olla ratastoolis. Selguse saamiseks soovitan pöörduda lasteneuroloogi vastuvõtule Tartusse või Tallinnasse.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt