7-aastane poiss kardab hüsteeriliselt üksi olemist 17.10.06 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, meie peres on 7 aastane peg (üksiklaps) kes kardab hüsteeriliselt üksi jäämist. See on kestnud juba 5 eluaastast peale kuid oleme sellest palju vestelnud ja edusammegi teinud. (Üksi olemist sundinud ei ole) Veel pool aastat tagasi oli ta nõus jääma 1/2 h koju ja ema, isa said poes ära käia kui olime talle kinnitanud mis kell tagasi jõuame. Tagasi tulles kiitsime teda ning ta oli enda üle väga uhke. Tegime selliseid väikeseid üksi jäämise harjutusi veel vahest ja kõik oli OK. Kõik näiski laabuvat kuid hiljuti jäi ta autosse istuma ning autol hakkas alarm tööle ja nüüd on olukord jälle väga hull. Ta ei luba isegi prügi välja viia! (kui peab selleks minutiks üksi koju jääma). KUid laps läheb ju järgmisel aastal kooli ning selles vanuses ei tohiks ju üksiolemist karta. Täna ja praegu kardab ta kõike. Vargaid ja pahasi. Kodus on turvafirmaga leping ning vastavad seadmed (signalisatsioon) ning ei aita rääkimine, et see ongi selleks, et meil oleks turvaline kodust ära minna ning siis alati valvab keegi meie kodu. Ta lihtsalt kardab ka neid seadmeid, et äkki hakkavad karjuma (sireen)

Ma küll ei tea, kas see on seoses kuid siis kui ta oli viiene ja jäi koju kui läksin posti ära tooma (korrusmaja trepikojast, elasime teisel korrusel) läks ta nii hüsteeriasse, et oksendas. Ning oksendamine on meil väga sage. Selle võib esile kutsuda pea iga asi-lõhnad, mõtted jne. Ma ei tea millise arsti konsultatsioonile selle murega (liiga sage oksendamine) pöörduda.

Jutt sai suht segane, kuid probleem on suur. Ehk oskate nõustada, Kas peaks kohe pöörduma psühholoogi poole või esmalt veel oma jõu ja nõuga üritama. Ning kui tõhus on 7 aastasele psühholoogiga vestlus. Kas ta avab ja usaldab seda võõrast?

Ette tänades
K.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Kuna Teie lapsel on igapäevast elu häirivad hirmud, siis soovitan pöörduda lastepsühhiaatri poole.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt