Päevakava 9,5-kuusel beebil. 11.12.05 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minu probleem on järgmine - alates sünnist on mu laps (praegu 9,5kuune) olnud öösel ja ka päeval väga rahutu unega. Öösel ärkab iga 1,5 või 2 tunni tagant ülesse ja tahab, et teda süles uuesti magama kussutatakse. Vaid kord kuus magab ca 4-5h järjest ja siis edasi tõuseb jälle tihti ülesse. Korra joob piima ka (hambaid veel ei ole). Ja päeval magab 3korda 30min kuni 1,5 tundi olenevalt päevast ehk kokku 2,5 kuni 3,5h. Õhtul panen magama kella 20.00 või 21.00 ajal ja tõuseb olenevalt magamapanekuajast kell 6.00 ülesse, vahel ka 7.00. Olen proovinud ka soovituste järgi, et ei võta teda kohe sülle ja lasen tal nutta, et küll siis mõne päeva pärast ära harjub, kuid siis on ta päeval ka terve päev väsinud ja viril. Soovin teada, mis sellist asja põhjustada võib ja kas on olemas mingi lahendus, et oma last niimoodi magama harjutada, et ta tõuseks nt korra öösel ja magaks hommikuti ka kauem. Samuti on probleemiks see, et ta on suht kerge unega ja tõuseb iga natukene kõvema heli peale ülesse. Paljud on öelnud, et see tuleb tähtkuju olemusest (tüdruk on kalade tähtkujus ja väga püsimatu hingega). Ei saa ka öelda, et ta tunneb vajadust läheduse järgi, kuna tegelen temaga praktiliselt 24h päevas (mängime, sööme, jalutame jne ehk teen lapsega kõike koos) ja olen need 9,5 kuud ainult temale pühendanud. Tuttavate samavanuseid lapsi vaadates imestan alati, et nad nii rahulikult omaette mängivad. Palun andke nõu, kas selline olukord võib muutuda lapse vanemaks saades ja kui vanalt see juhtuda võiks, et saaksin ennast lohutada, et kunagi saan ka mina magada.

Lugupidamisega,
Katri

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Lohutada võin Teid sellega, et nn. rahutult magavaid lapsi on palju. Kui laps areneb hästi, siis ei peaks muretsema. Tavaliselt läheb olukord paremaks 1-aasta vanuses. Võite proovida anda lapsele kummeliteed, mis on rahustava toimega. Ravimeid ma ei soovitaks.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt