kukkumine ja selle tagajärjed 03.03.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere
Minu 7 aastane poiss kukkus lasteaias, kui liumäelt alla laskev teine laps sõitis talle jalgadesse. Kukkus, kasvataja ja ka enda sõnul, otsaette. Peale kukkumist tundis ennast halvasti, jäi lamama, kus kasvataja ta tuppa voodisse viis. Sain ka kasvatajalt täiendavat infot, kuidas laps käitus peale kukkumist - ise laps väljendas ennast, et tal on peal valus ja et kõndida ei saa, poiss ise seda ei mäleta, kuid kasvataja sõnul teadvust ei kaotanud. Peale 15 min oli poiss püsti ja juba tahtis edasi rahmeldada, ka ei olnud õhtul kodus mingeid sümptomeid, mis oleks viidanud tõsisele traumale. Lapsega kõneledes tuli välja, et tema silme ees läks mustaks. Kuna ükskord enne oli juhus, kus samuti lasteaias, liumäelt alla sõites kelguga, tegi kelk kerge "hüppeka", siis rääkis poiss samuti, et silme ees läks mustaks ja pidi lamama natuke aega, oli olnud selline minestuse eelne seisud - laps kahvatu.
Laps on väga aktiivne, käime temaga ka lastepsühhiaatri juures, kuna kahtlus on hüperaktiivsuse suhtes. Iseenesest poiss lausa otsib ohtlikke olukordi ja saab neist adrenaliini annuse.
Räägitud sai ka perearstiga ning käime ära ka lasteneuroloogi juures.
Kuid missugused tagajärjed võivad olla sellisel otsaette kukkumisel?
Aitähh.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh küsimast! Tõenäoliselt oli Teie pojal siiski peapõrutus, millele järgnev halb enesetunne on tavapärane. Kui poiss tõesti kõike ei mäleta, siis pidi ta üsna tugeva löögi saama.Kukkumise tagajärgi on praktiliselt võimatu ette ennustada. Kõige sagedamini esinevaks tagajärjeks peetakse peavalusid, mis võivad ilmneda erinevas vanuses. Sageli on aga lastega kõik korras.
Lasteneuroloogi juures peaks uurima, kas laps on hüperaktiivne või mitte ja kui, siis milline ravitaktika oleks õige.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt