Nutune/närviline 5,5 kuune beebi. 05.07.22 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Laps on sünnist saadik väga nutune.
Jaurab, nutab, röögib, hüsteeritseb. Krokodilli pisarad jooksevad koguaeg. Kõige selle juures muutub väga närviliseks. Vehib käte/jalgadega. Lööb ennast vibusse, kõhu punni. Kraabib ja näpistab. Ei meeldi autosõit, ei meeldi vankris. 5-20min max kui suudab olla heas tujus, ärgates ja hakkab, hakkab.... Reaalselt ta läheb sekunditega nii närvi ja ei rahune, ei süles ega miskis asendis. Leevendub, aga kohe jälle edasi/uuesti.
Perearst vereproovi tegi 2 kuuselt. B12, D jne, kõik oli korras. On vaadanud, katsunud, tunnistab, et toonuses natuke, aga ei midagi hullu. Arst vaatas last viimati 3 kuuselt. 4,5 oli õde. Arsti nö diagnoos on rahutu laps, et lähen üle 3-4 kuuselt.
Ei ole läinud paremaks. Kohati hullemakski.
5,5 kuune peaks uudistama, vaatama ringi ja avastama juba elu. Talle ei paku midagi erilist huvi. Korraks ja kõik, jälle nutt, rahulolematus,närvilisus.
Lihased minuarust nõrgad. Kõhuli hoiab pead ilusti, muus olekus on pea rohkem ripakil ja vaatab maha. Ei rooma. Ei hoia küünarnukke maaski. Kõhuli olles pigem tõstab käed/jalad üles ja on valmis lendu minema. Kui püüan aidata, et oleks küünarnukkidel (toetan käe rinna alla), et kõveraks jalgu, lööb ennast pulka, varvastele ja hakkab nutma. Seistes väga sültjas, tudiseb ja nüüd on hakanud seisma varvastel. Ei istu. Isegi ei ürita, vajub kohe kuhu iganes. Ei keera kõhult seljale. Ei keeruta ümber enda. Kõhuli hakkas keerama 3,5 kuuselt ja juurde midagi tegema hakanud ei olegi. Varbaid püüab nüüd suhu panna.
Kaalus/pikkuses kasv hea. 4,5k oli peaaegu 8kg ja 70 cm.
Magama jääb ainult süles kussutades. Muidu nutab röökimiseni. Karjub lõputult, ei rahune, ega jää magama. Tema ennast magama ei nuta. Magab 10-40 min ja siis vajab lutti, pudelit või uut kussutamist. Ärkab kisaga, endal silmad kinni ja uni. Nüüd ka öösel iga 1-1,5h tagant vajab pudelit. Lutti ei võta, läheb hoopis närvi selle peale jälle. Pudelist tõmbab ehk 10-30ml ja magab edasi järgmise korrani. Ei sobi ka pudeli luti vahetus. Lihtsalt ei võta uut lutti, jälle närvitseb. Keerab pea ära, karjub ja keeldub pudelist.
Minu 9a poeg on atüüpiline ajutist+ath. Nüüd juba reaalselt kardan selle poja pärast ka. Tema on minu neljas laps. Kõik on hästi, aga temal ei ole kunagi hea. Midagi nagu koguaeg vaevab kuni hüsteerikani välja.
Tuli väga pikk kiri vist, aga kas see kõik on normaalne?
Peale vaadates mina ütlen, et ta on närvihaige. Närvitseb iga asja peale. Ja nutab, nutab, nutab...

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Soovitan pöörduda rahutu lapsega lastearsti vastuvõtule. Ka selles perioodis võivad last vaevata gaasid. Kui laps areneb eakohaselt(seda ta teeb), siis suurt probleemi ei tohiks olla.
Lugupidamisega
Anu Sööt