jalgade "suremine", jalakrambid lapsel 27.01.22 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on mure oma kuueaastase poja pärast, kes kurdab viimasel ajal tihti, et tal jalad "surevad" ära või (minu hinnangul) on tal kergemat sorti jalakrambid labajalgades, ennekõike varvastes. Vahel juhtub seda isegi mitu korda päevas, reeglina istumise ajal, teinekord jääb päev-paar vahele, siis jälle. Seda on kestnud juba mitu kuud, alguses oli harva, ei osanud õieti tähelepanu pöörata, aga viimase kuu jooksul tihemini. Valu või ebamugavus pole nii suur, et teda päris nutma ajaks, aga siiski piisavalt ebameeldiv, et ta hakkab hädaldama ja palub, et ma jalga mudiksin, vahel rapsib jalaga või taob seda. Talvise perioodi jooksul olen andnud talle multivitamiine (Vitironi närimispadjakesed) ja juurde D-vitamiini tilka 1000 IU. Jätsin umbes poolteist nädalat tagasi vitamiinid ära, mõeldes, et äkki olen D-vitamiiniga üle doseerinud (tilgad tulevad sealt pudelist minu meelest väga ebaühtlaselt, raske on hinnata, kas on õige kogus) ja samal ajal hakkasin andma Floradixi magneesiumisiirupit 10 ml päevas. Alguses näis, et lähebki paremaks, aga nüüd on viimastel päevadel olnud jälle sama häda. Minu küsimus on, et kas selline asi on kiiresti kasvava lapse puhul normaalne (ta on tõesti viimase aasta jooksul päris kõvasti pikemaks kasvanud) või peaksin pöörduma arsti poole ja paluma teha vereproovi? Või on veel mingeid leevendavaid võimalusi, mida katsetada? Kahjuks on tegemist lapsega, kes kardab pärast paari halba kogemust meditsiinilisi protseduure, vereproovi andmine on temaga väga keerukas. Aga kui see on vajalik, siis tuleb muidugi teha. Vaevalt, et see asjasse puutub, aga laps põdes novembri keskel ka Covidi läbi.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Jalgade "ärasuremise" tunne võib tõesti olla seotud kasvamisega. D-vitamiiniga seda seostada poleks õige. Soovitaksin jalgu rohkem liigutada; käia toas edasi-tagasi tavaliselt, siis varvastel, seejärel kandadel. Masseerige lapse labajalgu.
Kui see saab püsivaks mureks, siis tuleks kindlasti perearsti poole pöörduda.
Lugupidamisega
Anu Sööt