Beebi krampide-laadsed värinad poolunes tissi otsides 19.10.18 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mu 6-kuune laps on harjunud tissiga magama jääma ning magama meie voodis. Uni on tal kogu aeg problemaatiline olnud (vankris ei maganud, nüüd kärus on hakanud veidi magama, autos ei maga ning toas magab üksi vaid 30 min kaupa, v.a. kui mina temaga koos magan, siis võib ka 2h järjest magada ja saan aru, et 30min unega ta tegelikult end välja ei puhka). Viimased kuu aega on asi ainult hullemaks läinud, isegi tissiga magama jäämine võtab õhtuti 1,5h ning ka siis ärkab ta iga 20-30min tagant, seni kuni lõpuks ise ka tema kõrvale magama lähen. Viimased kuu aega on tekkinud ka võpatused läbi une, millega ta end ise ülesse äratab. Olen proovinud muid viise tema magama saamiseks ning “Nututa uni” raamatu järgi tissita magama õpetada, mis on lõppenud sellega, et ma võtan talt tissi ära tund aega järjest, kogu aeg ärkab selle peale ülesse ning lõpuks ärkab täielikult ülesse, ilma korralikult magamata (päeval). Nüüd ühel päeval tissi ära võttes hakkas ta seda tavapäraselt otsima ning järsku muutusid otsimisliigutused krambilaadseks üle
keha värinaks (laps ise polnud ei unes ega ärkvel, vaid vahepealses staadiumis, silmad pahupidi), mis oli väga hirmutav, aga lõppes siis, kui tissi talle kiiresti tagasi suhu panin. Täna teda tissita ööunne saada proovides kussutasin teda süles ning ta juba oli õrnas unes, kui kordus sama: laps hakkas järsku poolunes tissi otsima ning tal oleks nagu krambid olnud. Kussutasin edasi ning see möödus. Mõlemal juhul kestis see krampide laadne olukord alla 10 sekundi. Mida sellest arvata? Inglisekeelsest kirjandusest olen leidnud, et asi võib olla sellest, et lapse närvisüsteem pole veel täielikult välja arenenud ja/või “Benign sleep myoclonus”-ga. Mis Teie arvate? Ma ei julgegi niimoodi teda tissita magama proovida saada, aga kuna ta on ka järjest aktiivsem ja liigub väga hoogsalt mööda voodit ringi, sooviks ta juba oma ohutuse seisukohalt võrevoodisse magama panna.

Lisaks sellele ei jää ta magama kellegi teisega peale minu. Kui lapse isa või vanavanemad proovivad teda magama saada, siis lõppeb ka asi hüsteerilise nutuga, nii et laps väriseb üle kere. Mina hakkan juba sellest igapäevasest ja -õhtusest trallist väsima, aga laps on sünnist saati väga palju lähedust vajanud ning tundub, et nüüd on see läheduse vajadus muutunud vaid minu läheduse vajaduseks.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast! Teie lapse käitumine on väga tüüpiline selles vanuses rinda saavatele lastele. Kahjuks ei räägi Te midagi toitmisreziimist, või ehk polegi seda. Laps on tõenäoliselt kiindunud Teie rinda ning seeläbi Teisse. Poolunes ehk tegelikult REM-unes toimub väga erinevaid liigutusi, ka nn krambilaadseid, mis on tegelikult lapseea normaalsed liigutused. Soovitus: ärge lugege internetist meditsiinialast(enamasti kahtlase väärtusega) kirjandust, sest Te ei oska ju sellega muud peale hakata kui ennast närvi ajada. Kui Teil on mure, siis soovitan siiski tulla laste närviarsti vastuvõtule.
Lugupidamisega
Anu Sööt