3-aastase lapse kõnehäire 11.07.18 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Ma ei tea, kas pöördun hetkel õige eriala arsti poole, aga nina-kõrva-kurguarsti kahjuks valikus ei olnud. Mure on mul 3a5k poja kõne pärast, see vastab paremal juhul 2-aastase tasemele - ta ütleb sõnu, uusi sõnu lisandub ka, aga lauseid ei moodusta ning olemasolevad sõnad ei arene, vaid püsivad täpselt nii õiged või valed, kui need esimest korda ütlema hakates olid. Lisaks on tal üsna palju täiesti enda välja mõeldud sõnu, mille tähendusest oleme aja jooksul lõpuks enam-vähem hakanud aru saama, võõrad ei saaks vist üldse aru, et ta niiöelda räägib. Vahel tundub, et ta kuuleb normaalselt, aga vahel jääb mulje, et ei kuule.
Kuna asume Gruusias, mitte Eestis, siis olen üritanud siin leida spetsialiste, kes probleemiga tegeleks ja et välistada füüsilisi põhjuseid. Esimene lastearst väitis, et kui kuulmistest sünnitusmajas on korras, siis on see ka nüüd korras, nii et järgmisena läksime LOR-arsti vastuvõtule. LOR õnneks uuris natuke rohkem, vaatas kõrvu, nina ja kurku ning saatis tümpanomeetria testi tegema (tulemusest on pilt lisatud). Nina arstile ei meeldinud eriti, olevat olnud eritist ja paistnud põletikuline, kuigi nähtavat nohu lapsel ei ole, sügisest kevadeni oli tal sageli nohu, nüüd suvel pole enam olnud. Samas mingit ravi või edasist uurimist arst ei määranud ning kui uurisin, ega ei oleks vaja teha röntgenit, et välistada adenoidid kui kõneprobleemi põhjus, siis vastas, et nii väikesele ei ole vaja teha seda ja olevat kiirguse tõttu kahjulik. Tümpanomeetria tunnistati normaalseks ja välistati kuulmislangus, soovitati pöörduda lasteneuroloogi poole järgmisena, kuigi kõrvaarsti arvates on laps rõõmus, rõõsa ja temaga on kõik korras, mis sellest, et kõne areng on kõike muud kui eakohane, nii et järgmisena pöördume sinna. Kuna mu usaldus Gruusia meditsiini ja arstiabisse on langenud iga arstivisiidiga, siis kirjutangi esiteks, et ehk saaksite vaadata kõrvatesti tulemust ning kas see tundub normis. Ning ehk oskate anda juhiseid, mida peaks jälgima, et siinne lasteneuroloog kontrolliks, et visiidil üldse tulemus ja mõte oleks.
Ette tänades

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Soovitan pöörduda lasteneuroloogi vastuvõtule ning ülesanne on eelkõige lapse arengu hindamine. Samuti tuleks konsulteerida psühholoogi ja logopeediga. Loodan, et nad siiski teavad, mida peavad tegema.
Lugupidamisega
Anu Sööt