1,1 aastane laps lööb end ja ei maga öösel hästi 11.12.15 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Minu 1,1 aastane poeg peksab oma vihahoos pead vastu põrandat või siis suud vastu lauda, tooli jne. Ehk siis teeb endale haiget ja hakkab selle peale nutma ja otsib lohutust. Samuti olen märganud, et ta teeb seda vahel tähelepanu püüdmiseks. Kas see on normaalne? Mis ma selles olukorras tegema pean? Tundub mulle et ta ärritub ka päris tihti.
Teine mure on ööunega. Sünnist kuni 11 kuuni panin ma teda magama rinnaga. Sellest tingitult, arvasin, et sellepärast ta öösel hästi ei maga. 11 kuuselt hakkasin võõrutama sellest, et ta unne jäädes rinda ei saa. See õnnestus päris kiiresti. 1 aastaselt proovisime ka, et öösel ei saa üldse rinda, et kui ärkab, siis veepudel rahustab ja võtame sülle, silitame jne. Pidasime nädal vastu aga ikka ärkas ta ülesse öösel 2 korda ja mida aeg edasi seda hüsteerilisemalt ärkab ja midagi ei aita. Viskleb ja väändub süles, hoian teda jõuga kinni, et ta viga endale ei tee. Umbes tund võtab aega, et saaks teda maha rahustada ja uuesti magama. Hommikuti 7 ajal sai rinda. Hoolimata öisest ärkamisest, ärkas hommikuti ikka samal ajal, kuid mina olin hommikuti väga väsinud. Proovisime päevaunesid vähendada, et oleks ööseks võimalikult väsinud. Ka see ei aidanud. Ei tea mis selle probleemiga teha, mis tooks lahenduse. Kas kuhugi mingi arsti poole pöörduda? Olen ise tihti kurnatud sellistest öödest, kuigi päevased tegevused ja rõõmus laps ajavad jällegi väsimuse ära. Kuid üle aasta pole korralikult ööseti maganud, tahaks juba, et laps korralikult magaks. Mulle tundub ka, et laps päeval ärritub tihemini siis, kui pole öösel korralikult ka nagu maganud.

Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast!
Soovitan kindlasti lapse rinnast võõrutada. Nii suurele lapsele on rind pigem mõnulemiseks ja öine uni on ka selle tõttu häiritud.Kui olete endas otsusele jõudnud, siis tuleks rinna andmine lõpetada. 2-3 päeva on tavaliselt palju nuttu, aga siis laps rahuneb. Pea peksmine selles vanuses esineb sageli-laps küsib Teie tähelepanu. Püüdke temast mitte välja teha. Jääge samasse tuppa ja tegelege millegi muuga. Tavaliselt möödub selline tegevus nädalaga. Kui aga järele annate, siis võib pea peksmine veelgi sagedasemaks muutuda.
Olge kannatlik! Alati võite abi saamiseks lastearsti poole pöörduda.
Lugupidamisega,
Anu Sööt