Liigne vesi ajus 26.01.14 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on mure oma 6kuuse pojaga, kellelt leiti aju ultraheli uuringul liigne vedelik. Probleem algas sellega, et palusin perearstil meid suunata neuroloogi juurde, kuna ta võpatab väga tihti ja seda just magama jäädes (poissoli siis 4kuune). Perearst suunas meid neuroloogile, kes lasi teha aju ultraheli uuringu ja elektroentsefalograafia. Elektroentsefalograafia oli normaalne, kuid aju uh leiti liigset vedelikku.
Uuringu vastus järgmine: Ajuväline vedelikuruum parietofrontaalselt kuni 8mm. Vatsakeste asend ja ja laius tavalised: frontaalsarved 3mm, III vatsake keskjoonel, 2mm. Aju struktuurismuutuseid ei ole. Periveskulaarse koe struktuur tavaline. Pleksused sümeetrilised. Corpus callosum jälgitav kogu ulatuses. Järeldus: vatsakesed laienenud ei ole, ajuväline vedelikuruum kuni 8mm (n kuni 4mm).
Poiss sündis enneaegsena 35+0 nädalal, Apgariga 8\9 pH 7,31 , kaal 2225g , pikkus 42cm, p.ü. 33cm, r.ü. 27cm. Sündides hingas ise, oskas ka ise imeda. Intensiivis enneaegsuse ja väikese kaalu tõttu 1nädal.
4 elukuul pea ümbermõõt 43cm. Areng normaalne, ei oksenda. Emotsionaalne toonus hea.
Nüüd suunas neuroloog ka kirurgi kontsultatsioonile, mis toimub alles märtsis.
Ma väga muretsen poisi tervise pärast ja tekkisid küsimused. Mis võis liigset vedelikku tekitada? Kas võis olla ka enneaegsuse põhjuseks? Kas see vedelik võib ise ära kaduda või tuleb vaid kirurgiliselt sekkuda? Kas vedeliku eemaldamine on 1x või jäetakse sond pähe? Kas lapsega tegelemisel peaksin millelegi tähelepanu rohkem pöörama?
Ette tänades

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast!
Arvan, et ei ole põhjust muretsemiseks, kuid kirurgi konsultatsioonil käige siiski ära. Pea ümbermõõt lapse sünnil on olnud normaalne, kuid peale sündi on kasvanud tavapärasest veidi kiiremini. Vedeliku kogunemine on tõenäoliselt tekkinud ajuvedeliku osalise äravoolu takistuse tõttu, kuid sellist vedeliku kogunemist esineb ka enneaegsetel lastel, kellel see hilje kaob. Hea on, et laps areneb eakohaselt. Lapse arengut võiksitegi perearsti abiga jälgida. Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt