Kohe 1-kuuseks saav imik on ülirahutu 07.11.11 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Pöördusin juba korra Teie poole, aga on veel üks küsimus. Minu poeg saab nädala pärast 1-kuuseks. Sündis keisriga ning kuna neelas lootevett alla, siis oli haiglas pea kaks nädalat (ühe nädala oli üksi). Sündis 38+4, 2666g, 49 cm pikk, apgar 8-8, peaümbermõõt 35. Mina ise olen 168 cm ja kaal u 60 kg, mees pole ka just väga suur.
Muret teeb veel see on laps on minu meelest ülinärviline. Nutab pea kogu ärkvel oleku aja. Hetkeski ei taha üksi kuhugi lamama jääda ja ringi uudistada (kui, siis väga harva). Hakkab kohe nutma ja siplema, kui ta mähkimislauale panen, et mähet vahetada või riideid vahetada. Alati kui nutab, siis väristab ka kätega. Kätes mingit koordinatsiooni küll veel pole. Samuti ehmub päris palju (moro refleks). Oma voodis pole nõus magama, uinub ja rahuneb vaid siis kui ta enda vastu rinnale panen. Alles siis kui sügavamalt magama jääb, on võimalik ta diivaneile või voodisse magama panna.
Samuti, eriti öösiti, laps ägiseb, punnitab, "uriseb" ja kõõksub. Vahel kui kõvemat häält teeb on kuulda ka puuksu...aga terve öö ta juba ometi selle pärast ei häälitse. Isegi magades hingab vaikse häälega. Stridoroosne hingamine - nii ütles arst.
Kas üksi haiglas olek võis mu lapse närvikava niimoodi mõjutada? Olen kuulnud ka, et keisriga sündinud lapsed on närvilisemad? Või hoopis väike sünnikaal? Kas see närvilisis taandub ka? Kas juba paregu oleks mul mõtet lasteneuroloogi vastuvõtule minna?
Olen mures, sest haiglas olles nägin ka imikuid, kes olid väga rahulikud ja lasid endaga vabalt toimetada...
Tänan vastamast!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast!
Lapse rahutus võib olla tingitud mitmest põhjusest, mida ma kahjuks titat nägemata, läbi vaatamata ei saa vastata.Kõne alla tuleb lootevee aspireerimine, madal sünnikaal, gaasid.Treemor kätes kuni 3k-ni võib esineda, käte liigutused muutuvad koordineeritumaks 3-4k vanuses.Lasteneuroloogi konsultatsioonile võite muidugi kohe minna-alati on mõtet oma muret arstiga jagada.Arvan siiski, et praegused probleemid lapse kasvades taanduvad. Püüdke ise hästi rahulikuks jääda ning siis on lapski rahulikum.Hea meelega konsulteerin Teie last kui olete Tartu kandis.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt