Aju uh imikul 01.11.11 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minu laps sündis 38+4 nädalal ja kaalus 2666 g. Selline väike kaal tuli mulle üllatusena, sest rasedusega oli kõik alati ok. Sündis keisriga ja looteveed olid rohelised. Apgar 8-8. ka vahetult enne keisrit tehtud doppler- uuring oli korras, mis näitas et hapnik ja toit jõuab lapseni. Siiski on ju lapsel kasvupeetus ja hapnikupuudus üsasiseselt? Sünni käigus neelas lootevett ja tekkis hingamisraskus. Olime pea kaks nädalat haiglas. Tehti ajuuuring sünnijärgsel päeval ja kirjas, et on periventikulaarse kajalisuse tõus. Kaks nädalat hiljem tehti uuesti uh ja sealt selgus et periventikulaarne kajalisus on taandunud, aga mitte veel päris. Küsisin arstilt ka, tema ütles, et ajuga on kõik korras ning selle tõusu kohta ei maininud suurt midagi. Mind aga vaevab, et mida see siiski tähendab ja kuidas mu last mõjutab????
Veel olen tähele pannud et laps on nagu närviline, üksi voodis magada ei taha, rahuneb ja uinub kaisus olles. Ka ei võta ta veel hästi pilkkontakti ja naeratanud on läbi une ainult. Rahulolekus uudistab niisama ringi. Kas see põhjus muretsemiseks.??????

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Muretseda ei ole vaja. Laps on küll suhteliselt väikese kaaluga, kuid ma ei saa kommenteerida kuna puudub lapse pikkus ning samuti on oluline Teie kaal.Pilkkontakt ja naeratamine tulevad umbes 5 nädala vanuselt, nii et aega veel on.Hapnikupuudust üsasiseselt nende näitajate põhjal ei ütleks.Nii väike laps nõuabki väga sageli ema lähedust, mistõttu soovitan teda sülle võtta kui ta seda vajab.Ainuüksi periventrikulaarne kajalisuse tõus UH-s ei oma samuti lapse arengu suhtes prognostilist tähendust.
Soovitan olla rahulik ja pühenduda lapsele ning kindlasti minna oma lastearstile last näitama. Küllap ta kutsus Teid vastuvõtule.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt