1 a ja 3 kuune poisslaps ärritub kergesti 06.09.11 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Probleem selles, et poeg, kes nüüdseks 1 a 3 kuud vana, on mõne nädalaga muutunud närviliseks, ärritub väga kergesti (näiteks ka siis, kui paneb rõngaid oma rõngapulga sisse, kuid kui kohe ei õnnestu, siis lööb jalaga, kätega kõik oma mänguasjad laiali). On hakanud lööma mind ja mu meest, vanavanemaid. Mind lööb küll tihemini, kuigi olen püüdnud karmil häälel öelda, et nii ei tohi teha, valus on jms. Aga ta ei kuula seda ja vahel lööb ka edasi (avatud käega) ning mõnikord olen käest kinni võtnud, et ta ei saaks enam lüüa, aga siis lööb teise käega. Kassi ning koera on ka hakanud kiusama ja kui "halb" tuju, siis lööb ka neid. Ja tõstab üpris tihti ka häält, mitte ainult koera/kassi peale, vaid mõnikord ka inimeste peale, siis kui ärritub.
Minu raseduse aeg oli suhteliselt pingeline ja ka lapse sündimisele järgnenud 3-4 kuud (töömured+pereprobleemid). Kas see pinge ning närvilisus, mida sel ajal läbi elasin, võis ka teda mõjutada ning nüüd välja lüüa?
Kui laps oli paarikuune, siis meie naaber tegi remonti ja paar korda puuris ta seina just siis, kui laps magas ning ta ehmus nutuga üles ja hiljem olid unehäired- iseenesest ärkas nutuga üles ja nuttis hüsteeriliselt. See möödus mõne kuuga. Aga käisime igaks juhuks ka lasteneuroloogi vastuvõtul ning seal vastati, et nende poolest on kõik korras.
Meest (lapse isa) ning vanavanemaid kuulab paremini- kui nemad karmil häälel löömist keelavad, siis läheb poiss tõsiseks ning mõnikord puhkeb pahandamise tõttu nutma. Kas ma olen liiga leebe? Aga ma ei leia, et peaksin lapse peale nii palju häält tõstma- see ju ei aita mõistmisele kaasa? Või on asi selles, et kuna olen temaga suurem osa ajast koos, siis ta tunneb, et ma lähedasem ja julgeb mind rohkem lüüa?
Varem oli mingi periood, kus ta lõi iseennast ka (lahtise käega vastu pead) kuid see õnneks kadus. Ja probleem selles, et ma mõneti mõistaks, kui ta lööks siis, kui ma teda keelan, kuid vahepeal ta lihtsalt vaatab mulle otsa ja lööb mind näkku. Tal on hetkel jälle hammastetulek ka ja katsub oma kõrvu tihedamalt ning vahel ka lööb vastu kõrvu. Kunagi käisime selle kõrva katsumise (siis ei löönud vastu kõrvu) tõttu lastearsti juures, kuid seal vastati, et kõrvad olid korras, et vast hammaste tuleku tõttu on kõrvavalu (et mõned närvilõpmed ehk annavad valu kõrvadesse edasi). Kas see löömine ja selline närvilisus võib olla hammaste tulekuga seotud? Kuidas panna nii väike laps mõistma, et nii ei tohi teha? Kuidas ma peaksin käituma, mida ütlema? Kas võib olla tähelepanupuudus? Aga samas, miks ta siis nii käitub, kui ma temaga mängin/hoian süles?
Kas ma peaksin minema oma lapsega arsti juurde?
Suur aitäh abi eest!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast!
Teie kirjelduse järgi võin öelda, et tegemist pole haigusega. Närvisüsteem ei ole aga lapsel tasakaalus. Sellise käitumisega püüab ta Teie tähelepanu, samas katsetab ta juba piire-mida võib, mida mitte. Püüdke talle rahulikult ära õpetada mõiste "ei tohi", samas hellitage teda, et tal tekiks turvatunne. Tundlikuma närvisüsteemiga lapsi häirib iga väiksemgi ebamugavustunne(hammaste tulek).
Püüdke lapsega olles säilitada rahulikkus. Arvan, et need nähud mööduvad. Kui 2a vanuses probleemid püsivad, siis pöörduge lastearsti vastuvõtule.
Lugupidamisega,
Anu Sööt