Probleemid magamajäämisega 15.11.10 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Hakkasime käime lasteaias sellest sügisest, laps oli sel ajal 2,1-aastane. Kohanemisega on siiani raskusi, st et lasteaeda me hea meelega ei jää (kuigi minekuga pole probleeme) - nutab, kui ära hakkan minema.
Alguses tulid lasteaias ka hüsteeriahood (seda väitsid kasvatajad), samuti hakkasid need kodus käima.
Nüüd olengi avastanud, et hüsteeriasse läheb laps siis, kui pole saanud piisavalt magada. Miks aga laps ei saa just lasteaias käimiste päevadel piisavalt magada on see, et ta ei taha õhtul magama minna. (Lasteaias ta magab lõunal, kuid sünnist saati on ta lõunaund 3-3,5 h maganud, mida aga lasteaias enam ei saa -- seega on ka sealt uni kärbitud). Nädalavahetustel ei taha laps magama minna ei lõuna ajal ega ka õhtul. Tavaline lõunane uinutusprotsess on 1h pikk ja kui ta selleks ajaks pole magama jäänud, ma loobun - jääb lõuna uneta ning seega läheb õhtul varem magama. Aga õhtused magamajäämised on veninud lausa 2 tunni pikkusteks.
Ma näen, et laps on unine, aga ta ei oska/suuda rahulikult voodis "und oodata". Loeme, laulame jne, tuba on hämar jne. Meie peres on alates 1,3-aastaselt laps maganud vanemate voodis ning magama minnes on mõlemad vanemad ta kõrval pikali.
Mul on tunne, et laps on seoses lasteaiaga väga rahutuks muutunud ning seega ei oska enam uinuda.
Ma proovin küll teha lasteaiast puhkepäevi - ja siis magab laps hommikul kella 10ni, lõunat pea 4 h järjest ning õhtul uinub 23 paiku, aga jaanuarist oleks vaja tööle minna, mil enam ei saa teha selliseid puhkepäevi lapsele.
Kuidas õpetada last uinuma?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast!
Teie lapsel on seoses lasteaeda minekuga tekkinud stress, mis häirib eelkõige uinumist.Lasteaiaga harjumine võtab aega, kuid olete veel kodus aasta lõpuni.
Soovitused: seadke sisse kindel päevakava(sama nagu lasteaias) ka nendeks päevadeks, mil ta kodus on; laps peab magama oma voodis(lasteaias ju kasvataja kõrval ei maga). Kui 3 nädalaga olukord ei parane, siis tulge vastuvõtule.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt