Lapse füüsiline areng 11.03.09 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Käisime täna 3-kuuse pojaga laste neuroloogi vastuvõtul. Arsti vastuvõtu aeg sattus kokku ajaga, mil poja on harjunud magama. Arstitädist ta eriti välja ei teinud, ei naeratanud talle ega "jutustanud". Pead pööras ta siis vajalikus suunas, kui kõristiga häält tehti. Kui laps on puhanud ja kodus, on ta hoopis teistsugune - naeratab ja koogab üsna pikalt ning aktiivselt.
Kätest istumisasendisse tõstes ta pead veel ei hoia. Kõhuli olles hoiab pead, vahest pikalt. Neuroloog ütles, et lapse kehapooled on erinevalt arenenud,üks pool on tugevam kui teine. Mänguasju haarab ta parema käega.
Arst andis saatekirja basseini ja massaaži. Tagasi peame minema 5-elukuul.
Vastuses perearstile oli kirjas:
Põhidiagnoos G93.4 Täpsustamata entsefalopaatia. (trükitult) Tetraparesis sp. d}s II (käsitsi kirjutatud)
Kogu arsti vastuvõtt kestis alla 10 minuti. Veel mõõtis ta lapse peaümbermõõtu ja mainis, et see on üsna suur.
Poiss sündis erakorralise keirilõikega, kuna mul algas verejooks. Haiglast saime koju juba 4.päeval. Sünnitus toimus 9 päeva enne tähtaega. Lapse APGAR oli 8/8. Sünnikaal 3250,pikkus 50 cm ja peaümbermõõt 36 cm. Tänaseks on laps täpselt 3-kuune. Kaal umbes 6100,pikkus 59 ja peaümbermõõt 42 cm. Esimesel kahel kuul võttis kuus üle kilo kaalus juurde (toidan rinnaga ja natuke annan lisaks RPA) ning 1-kuuselt oli ta pikkus 54,5 cm. Perearst ei ole kordagi öelnud, et midagi oleks normi piirest väljas. Lapse peaümbermõõt pidavatki esimese kolme kuu jooksul suurenema 2 cm kuus.
Mida tähendab antud diagnoos ja kas tõesti on peaümbermõõdu suuruse tõttu vaja muretseda?
Lisan veel siia, et ise olen 41-aastane,kogu raseduse aeg sain Clexane süste.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh küsimast,
arvan, et muretsemiseks ei ole põhjust. Pea ümbermõõt on normis ning lapse areng samuti eakohane. Inimeste kehapoolte lihastoonus pole kunagi täpselt võrdne.
Arvan, et arst soovis Teie last võimlema saata, et laps areneks veelgi paremini.
Selleks on vaja diagnoosi. Diagnoosi sisu ei kommenteeriks.
Tundke lapsest rõõmu!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt