Küsimus lihaste kaasasündinud hüpotoonia kohta 01.08.07 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Teeb muret see, et 1- kuusele pojale pandi diagnoos "lihaste kaasasündinud hüpotoonia". Laps on ise selline "pehmekene", st ei suuda ennast ise piisavalt hoida (pead, keha, käsi). Samuti on lapsel magades millegipärast suu alati avatud. Veel täheldas KNK-arst, et lapsel on kõrge suulagi.

Küsimus järgmine: mida täpselt lihaste kaasasündinud hüpotoonia tähendab? Kas hüpotoonia on iseenesest haigus või siis viitab mingile muule haigusele? Ning mis võib olla põhjuseks, et see lapsel on? Ning kas sellise diagnoosiga lapsed on normaalse arenguga?

Lisaks teeb muret see, et laps peaaegu kogu oma ärkveloleku ajal nutab (suisa röögib) ja on väga närviline, samuti on raskusi magama jäämisega. Arvan, et lapsel ei saa kogu aeg ka gaasivalud esineda, st laps nutab ka siis, kui on just kakamisega ühele poole saanud.
Põhjus, miks ma eriti muretsen, on see, et raseduse lõpus sai tarvitatud selliseid ravimeid nagu Esprital, zolpidem, diazepeks ja xanax (arsti järelvalve all). Kas need ravimid võivad põhjustada eeltoodud terviseprobleeme? Ning mida saaks ette võtta, et oma last aidata?

Ette tänades,

muretsev ema

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Selle diagnoosi järgi saab ainult öelda, et lapsel on madal lihastoonus. Põhjusi selleks võib olla mitmeid ning arsti ülesanne ongi see välja selgitada. Soovitan pöörduda lasteneuroloogi vastuvõtule.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt