kas kasvuvalud? 04.11.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

tere!
minul on mure oma 2 aastaseks saava tütre magamise pärast.
ta on olnud väga hea unega terve elu, mineig uneprobleeme ei ole esinenud, samuti mitte öösiti ärkamist.
nüüd viimased ajal (umbes 2-3 ndl), on tal aga tekkinud selline imelik asi. peale magama panemist umbes paari tunni pärast ärkab nutuga üles. vähkreb ja ajab ennast kangeks. hirmsasti siputab jalgadega- nagu hõõruks jalgu vastu voodit.
esialgu arvasin, et ta näeb lihtsalt halba und. aga selles kahtlen, kuna ta isegi sülle võttes jääb oma jalgu kuidagi imelikult loopima ja ei rahune maha. samal ajal ta nuuksub, mitte ei nuta.
siis mingihetk mõtlesin, et ta ei rahune selleks maha, et on poolunes äkki vms. aga ka see pole nii, ajasin ta ärkvele,aga sellest ei muutu midagi.
ja siis küllaltki järsku see kaob ära ja ta ütleb, et tahab tuttu.
nii on see enamasti paar korda öö jooksul, pigem uneaja alguse poole. mõnel öösel vaid korra, umbes 2h peale uinumist või varem.
küsisin lapselt, et kas tal on valus kuskilt ja ta näitas, et põlve juures on.
kas on võimalik, et tal mingil põhjusel "surevad" jalad magamise ajal ära? ja kui see võib nii olla, siis millest see võiks olla tingitud?
kas lapse kasvamisega seoses võivad tal ka jalad niisama valutada?
kas see kõik on normaalne? või kas peaks arsti poole pöörduma?
olen sellest väga mures, kuna uni on tal alati olnud supperhea ja öiseid ülevalolekuid praktiliselt meil ei olegi ette tulnud. mõni üksik kord, kuid siis on põhjus olnud hambad vms
muidu on ta väga rahulik ja hea laps. rõõmsameelne ja kollektiivis seltsiv. kodus ka arusaaja ja igati mõistlik inimene. ;) samuti ei ole tal mingeid suuri muutusi toimunud viimaselajal, mis võiks last ärritada.
teid vastuse eest tänades,
victoria

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Kirjelduse järgi arvan, et tegemist on öiste hirmudega, need on unehäired. Probleemi täpsustamiseks soovitan külastada lasteneuroloogi.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt