unehäired 25.02.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on kaksikud, kes on praeguseks 1,5(2 kuud enneaegsed) aastased ja kes magavad(oma toas) üli halvasti. On nad ka muidugi koguaeg haiged. Ma saan aru , et laps nutab siis , kui ta on haige ja mõni aeg ka pärast seda, aga nad üldse ei maga normaalselt.S.t, et nad ärkavad öösel 5-6 korda, nutavad vahest vaikselt, vahest nii hüsteeriliselt mitu tundi järjest, et on tahtmine kutsuda kiirabi.Ei taha ei lutti, ei juua, ei midagi, lähevad vaata, et veel hüsteerilisemaks, kui midagi pakun. Kiirabiga ei ole tänapäeval küll midagi peale hakata....Niisiis olen need nutuhood lihtsalt üleelanud, aga edasi???
Olen konsulteerind lastearstidega , kes on kirjutanud Pheniputi, ka see ei ole aidanud.Tegin läbi terve kuuri. Nad ei maganud ka siis. Ainuke nädal millal mu lapsed magasid oli nüüd viimane, sest arsti soovitusel andsin neile amitrüptillini, see mõjus, aga ma ei andnud seda üle nädala.Aga ega nad ei maganud ka sellega nii, et õhtul magama ja hommikuni, väike vigin oli ikka...Ma ei saa ju jääda neid ravimitega magama panema?? Nad on niigi otsast lõpuni nii ravimeid täis, et ei tahaks neile enam üldse midagi anda. Nüüd lõpetasin rohud ära ja asi veel hullem. Kas see on tagsilöök amitrüptillinile ja see möödub, või jäävadki mu lapsed unehäiretega. Mida teha?. Nad ei maga ka päeval. Ärkavad koguaeg nutuga. Lisan veel nii palju, et magavad lähevad alati samal ajal, kodus on täielik resiim.
Mul on ka poeg 4 aastane kelle samad probleemid. Ta keeldub magamast oma toas ja kui ma ta saangi seal magama, siis on paanika kui ta kolme tunni pärast ärkab ja näeb, et mind pole.Öösel katsub, kas olen ikka lähedal...Ta keeldub üldse üksi toas olemast...
NB! Lisan veel ühe kummalise asja minu jaoks, et kui sõidame lastega maale, siis seal nad magavad alati enam vähem normaalselt. Kas on põhjus selles, et voodid on meie toas? Üks ühel pool teine teisel pool?? Kui see nii on, siis ma ise ei mahukski lõpuks oma magamistuppa, lapsi ju kolm....
Praegugi teatas mu 4 aastane poeg, et "Tahan Teie tuppa magama minna!!"

Jään ootama Teie arvamust!!!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh küsimast! Teie loost selgub, et lapsed on praktiliselt kogu aeg haiged ja võtavad ravimeid. Millised haigused, mis ravimid? Arvan, et unehäireid Teie kaksikutel ega ka 4-aastasel pojal ei ole. Nad on harjunud Teie lähedusega. Selline probleem on väga paljudel lastel. Algab see siis kui lapsed on väikesed, haiged ja Te võtate nad enda juurde. 4-aastane poeg näeb, et teised lapsed on ema juures ja soovib samuti Teie lähedust. Praegune parim lahendus minu arvates on kõigepealt proovida usalduslikult rääkida 4-aastase pojaga ja veenda, et midagi halba ei juhtu kui ta oma toas magab. Kaksikud tõenäoliselt vajavad veel pikemalt Teie lähedust. Ravimeid nn. unehäirete vastu ma ei soovita!
Olge kannatlik ja edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt