Viirusest taastumine 11.01.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Minul tütar, 1,4 aastane. 30dets vastu 31dets hakkas öösel kell 04 oksendama. Oksendas vahelduva eduga umbes kl 07ni hommikul. Peale seda rohkem oksendanud ei ole. 31dets lõi ka kõhukese lahti. Kakas päevas umbes 3 korda vedelat kakat. Andsin talle smectat. Kõhuke oli lahti umbes 2-3 päeva. 1 jaanuaril tekkis ka palavik, 38,2. 2 jaanuaril oli palavik 37,3. Peale seda pole rohkem palavikku olnud. Küll aga tekkisid 2jaanuarist suured gaasid. Käisin lapsega ka EMO-s. Vaadati UH-ga, kõhuke gaase täis. Kakaprooviga tuli välja noroviirus. Need gaasid on kestnud kuni siiani. Lisaks on lapsel ka raske kakada- punnitab ning nutab väga. Ometi kaka pole kõva. On küll junnid kuid siiski pehme. On ka natuke lima.
Eile, s.o 10 jaanuar, hakkas laps peale söömist niiiii meeletult nutma et pöördusin uuesti EMO-sse. Tehti röntgen ning tuli välja, et tal palju kakat sees. Tehti vereproov, see korras. Siis tehti microlax, kakat tuli kuid mitte märkimisväärselt. Ja jällegi pehmed junnikesed. Arst põhjendas seda sellega et üks osa kakast tuleb välja siis teine osa valgub alla poole, et sel põhjusel ei tule kõik korraga välja. Lisaks öeldakse, et see on täiesti normaalne olukord peale sellist haigust. Kas tõesti on? Arstid küll rahustavad kuid ma olen ikkagi mures.
Arstid ütlevad et peale viirust on soolte töö häiritud ning vajab taastumiseks aega. Et viiruse käigus hävisid head bakterid. Kuid ma annan talle probiootikume juba haiguse alguses saati.
Lihtsalt niiiiiii raske on oma last sellisena näha. Ta on muidu hästi aktiivne ning rõõmus laps kes tegutseb omaette. Seedimine oli enne väga hea-kakas 2x päevas. Ning nüüd ta lihtsalt nutab ja on õnnetu 😔
Tehti ka UH uuesti kus on näha, et gaasid kõhus.
Piimatooteid ei anna talle. Küll aga soovitati hapendatud piimatooteid nagu keefir, activia jogurt. Lisaks soovitati kuivatatud aprikoose ja ploome, rosinaid,parankasid, banaani, riivitud õuna, porgandi püreed, kõrvitsat. Kas on veel mis talle pakkuda võiksin?
Lisaks annan talle gefilus+ ning tervisepüramiidi Brobiotic pluss probiootikume.
Kodus on mul ka Biolatte Boulardii probiootikume, äkki asendan gefilus + hoopis nendega?

Kas tõesti on see kõik normaalne ning mööduv nähtus?
Millised ohud võivad sellises olukorras ning selliste sümptomitega veel olla?
Ning kui kaua võib aega võtta organismi raastumine?

Aitähh

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pärast seedeinfektsiooni (noroviirus) võib taastumine võtta aega paar nädalat, kuni taastub normaalne seedekulgla mikrofloora. Aitab seejuures probiootikumide andmine, aga milline neist on parim, on raske ütelda - ühele mõjub üks ja teisele teine.
Kui probleemiks on kõhukinnisus, siis aitavad tõepoolest õun, pirn, ploomid, aprikoosid, aga need samad puuviljad võivad tekitada ka gaase ja seepärast ei tasu neid palju pakkuda. Ka punapeet on lahtistava toimega, aga kas laps on nõus seda sööma? Hapendatud piimatooted sobivad samuti. Pudruks soovitan kaerahelbeid, sest muudavad kaka pehmemaks. Ei usu, et selle seedehäire taga on miski muu haigus, sest last on uuritud (vereanalüüsid, ultraheli). Ilmselt on parim ravim siiski vaid aeg .....

Lugupidamisega,
Tiia Voor