lapse agresiivsusja välja elamine 06.04.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. olen mures poeg on 3 a 3 kuune . meie pere on korralik ei joo ,ei suitseta isa käib tööl ja mina emana veel hetkel kodus.pere tülisi ikka kodus mehega vahest . Nimelt kas see v6ib kaasas käia lapse eaga , näiteks kui olen öelnud talle et rohkem kommi ei saa siis poeg v6tab oma suurema s6idu auto ja peksab seda vastu p6randat v6i kisab täiest k6rist et tema tahab ja k6ik ja tema peab ka seda saama mina hoian ennast tagasi ja jään kindlaks et ei anna rohkem kommi . poes on küll ka olnud nii et poiss v6tab ühe pulgakommi ja soovib siis veel v6ta ka kinder- muna ja ma annan talle valida mis ta valmib et k6ike ei saa ja oleme leidnud komromissi aga vahest suure jonniga aga paneb uhe asja tagasi . siis ta v6ib ka vihast mind lüüa siis olen teda nurka pannud ja seletanud et teisi ei lööda. 6ues vahest jookseb eest äramänguliselt ja ei kuula kui ma teda kutsun tagasi enda juurde siis jooksen talle järgi . kuna me elame soomes siis panime poja lasteaeda ( väga tore lasteaed k6ik muidugi soome keeles ) aga meile see lasteaed tuttav vanem tütar 6 a käib samas lasteaias aga teises rühmas . Ja poeg ei harju kuidagi lasteaiaga olen käinud temaga kaasas 3nädalat ja ta k6ike teab mis lasteaias tehakse ja palju muud aga ainuke asi et on koguaeg et emme oleks k6rval , isegi wc-sse minul üksi ei luba minna. nüüd võtsin teda paariks nädalaks koju et lapse stressi maandada et ta puhkaks.ja siis üks asi on veel see et ta peab koguaeg olema esimenenäiteks uksest sisse tulema esimesena kui õde saab esimesene uksest sisse on suur kisa jälle .et jah palju kisa ja kära :D muidu lapsel mingeid haigus tunnusi pole terve laps , räägib , mängib , joonistab , meeldib meisterdada,viisakas teretab kõiki , paneb legosi ,lemmikud on temal autod ja raamatud . et kas peaksin muretsema või see käib lihtsalt eaga kaasas kuna mul tütar oli suhteliselt sama sugune siukses vanuses aga nüüd on täitsa tubli ja suur 6 a tüdruk et käitub korralikult.

Lugupidamisega.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lapse vanus on selline, kus proovitakse piire ja teadvustatakse oma mina. Mõnel lapsel käib piiride kompamine provotseerimise ja jonni kaudu. Seega peate oma nõudmistes olema järjekindlad ja rahulikud. Kui poest on lubatud osta üks asi, siis nii on see alati. Kui üks kord lubate rohkem ja järgmine kord vähem, tekib lapses segadus ja isu proovida igal korral maksimumi saamist. Oma keeldumist ja nõudmisi peate seletama rahulikult ja iga kord kui jonnimine käsil.
Lasteaias käimine tekitab talle ilmselt stressi ja kui sellega kaasneb ka võõras keelekeskkond, siis pinge olukord suureneb veelgi. Usutavasti harjub ta ikka mingil ajal lasteaiaga ära, aga see võtab aega.
Kui lapse käitumine ei parane, siis soovitan pidada nõu psühholoogiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor