Lapse klammerdumine 24.01.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Pöördun teie poole murega seoses poja klammerdumisega peale kahte päeva lastehoius.

Mure järgmine: meie poeg sai pandud lastehoiu järjekorda ning selle nädala algusest olen (isa) temaga käinud kolm päeva harjutamas lastehoius olemist. Ema on meil käinud tööl ning mina olen temaga kodus olnud alates 3. elukuust. Mure aga selles, et esimesel päeval, kui poeg lastehoidu viidud sai, arvas kasvataja, et võiksin paariks tunniks korra eemale minna, kuna poiss tundub olevat leplik ning seda ta ka alati on olnud. Hiilisin siis vaikselt ära. Kasvataja soovitusel ei jätnud hüvasti ega lehvitanud aknast. 1.5 tunni pärast helistas hoidja, et ma sinna läheksin, sest poiss nutab. Kui ma 10 min pärast sinna jõudsin, oli poiss täiesti hüsteerias ning luksus juba nutust. Poiss rahunes kiirelt ning olime veel natuke aega hoius ning mängisime ja siis läksime koju. Teine päev sama lugu. 1h pärast minu äratulekut sain sama kõne. Tulime koju. Kuid nüüd on ka kodune elu täielikult pea peal. Poiss ei söö ega maga. Varem jäi magama kohe pärast tema voodisse panekut ning mingeid laule ega ööjutte pole tal vaja olnud. Nüüd aga poiss hakkab hüsteeriliselt nutma kohe peale tema voodisse panekut ning see ei vaibu, vaid läheb hullemaks. Magama jääb alles pärast tema kaissu võtmist ning pidevat tema kontrolli, et kas ikka keegi on alles. Mure on seda kohutavam, et ta on varem korduvalt olnud vanavanemate hoida mitmeid päevi järjest ning ilma ühegi nututa on ta sellega nõus olnud. Ta pole ealeski hoidnud kellestki kinni ega ka siis, kui on jäänud hetkeks tuppa üksi. Praegu peab olema temaga pidev silmside, et ta oleks rahulik.

Küsimus olekski, et kuidas sellises olukorras käituda. Eks me peame tagasi saama tema usalduse, kuid kardan, et lastehoiust pole mõtet enam mõelda. Kas antud probleemiga peaks pöörduma lastepsühholoogi jutule või proovida lihtsalt lapsega kodus tema usaldus tagasi võita?

Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Eraldatusehirmu teke lapsel käib kaasas normaalse arenguga ja see võib vallanduda just näiteks lasteaeda minekuga seoses, sest sealses keskkonnas on kõik uus ja senitundmatu. Vanavanemate juures on ju laps varem käinud ja nendega korduvalt koos aega veetnud, seepärast ei olegi vanavanemate poolne hoidmine lapsel eraldatuse hirmu vallandanud.
Kui peate lapse juurest lahkuma, siis kinnitage talle rahulikult ja rõõmsalt, et te tulete tagasi. Lapsest eemaldumist saab alguses harjutada näiteks teise tuppa minekuga kinnitades, et tulete sealt varsti tagasi. Kui laps harjub koduses miljöös eraldatusega, siis võib proovida seda ka väljaspool kodu. Aitab ka kui luua nö lahkumisrituaal, milline see just on, see sõltub perest ja inimestest. Vahel aitab ka, kui teie äraolekuajal on lapsel kaasas mõni lemmikasi (nukk, Teie rätik või midagi muud sarnast), millega lapsel seoses tekib kindlustunne. Kui laps saab vanemaks, siis eraldatusehirm väheneb. Kui aga hirm hakkab segama igapäevast elu või lasteaias käimist, siis tuleb lastepsühholoogilt nõu küsida.

Lugupidamisega,
Tiia Voor