Lapsel kõht kinni 30.12.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mure selles, et lapsel kõhukinnisusega probleem alates sellest saati, kui hakkas saama lisatoitu, see oli alates 5. elukuust. Momendil kakab iga 3. päev, siis kakamine valus, hoiab juba kakat kinni, kui häda peaks peale tulema. Vahetevahel ka ülepäeva. Olen andnud piisavalt vedelikku, proovinud toiduga. Olen proovinud nii Duphalaci, kui ka erinevate toitudega. Duphalaci kogust 10 ml aitas ainult algul esimesel nädalal, seda sai võetud 3 kuud, siis sai proovitud 15 ml aitas samuti ainult paar päeva, siis jätsin selle andmise ära. Lapse kaal 10 kg.
Olen proovinud küll pudru sisse lisada oliiviõli, nisukliisid, seda kuskil sai proovitud 1,5 kuud, teen putru täistera kaerahelvestest. Liharooga iga päev koos köögiviljaga, erinevaid puuvilju, mis soodustaksid kakamist, kiivi,maasikas, pirn. Olen pudru sisse mingi aeg seganud ka jahvatatud erinevaid seemneid, aga kõik see aidanud ainult lühiajaliselt. Olen proovinud ka toorest punapeedi mahla lahjendatult 1 osa peedi mahla ja 2 osa koduaia keedetud mahla +vesi . See on meid aidanud kõige rohkem. Hoiab kaka pehmena ka siis, kui ei kaka iga päev. Tahakski siinkohal küsida kui pikalt võiks seda peedi toormahla kasutada. Olen seda andnud juba 1 kuu. Rääkisin kohaliku lastearstiga, tema väitis, et 50ml toormahla päevas ei tee paha kosutab ka verd, tõstab isega rauavarusid veres.
Ette tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Lastel on suhteliselt sageli probleemiks kõhukinnisus ja tahtlik roojamise tagasihoidmine just valuliku roojamiskogemuse järgselt. Kõhukinnisus korral on väga oluline dieedi korrigeerimine. Teie kirjast saan aru, et olete juba muutnud lapse menüüd ja püüdnud kasutada toite, mis sisaldavad rohkesti kiudaineid. Puuviljadest soodustavad seedimist õun, pirn, aprikoosid ja must ploom ja neist tehtud püreed. Köögiviljad on samuti tähtsal kohal ja punane peet neist sobivaim. Võite punapeedi lahjat mahla anda julgesti, kuigi ma ei julge lubada, et see parandaks rauavarusid organismis. Rauda saame ikkagi eelkõige punasest lihast!
Kui aga kõhukinnisus püsib ja menüümuutused probleemi ei lahenda, siis peab kasutama sobivaid suukaudseid lahtisteid. Valutu roojamiskogemuse korral poti- ja kakamiskartus kaob. Üks parim ja enam kasutatav ravim on Duphalac, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Kui Duphalac ei toimi, siis võib kasutada lühiaegselt Guttalaxi või Forlaxit (3-6 päeva).
Soolemotoorika ehk siis soolesisu väljutamine päraku suunas muutub tugevamaks söömise ajal ja pärast söömist. Seega on hea aeg laps potile panna just pärast sööki. Teine sobiv potitamisaeg on ka pärast magamist.
Kui kõhukinnisus ikkagi püsib vaatamata dieedimuutustele ja ravimite kasutamisele võite pöörduda laste gastroenteroloogi poole.

Edu soovides,
Tiia Voor