11-kuuse toit 31.08.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin konsulteerida 11-kuuse lapse toitumise osas, et saada kinnitust tema menüü eakohasuse ja sobilikkuse kohta. Kui vajalik, siis palun nõuandeid, kuidas ja mida menüüs muuta.

11-kuune poiss kaaluga 9,5kg ja pikkusega 76cm on kaalus siiani hästi juurde võtnud, on oma ea kohta väga hästi arenenud, rõõmsameelne ja tegus. Magab ööund ca 22.00-08.00, päevauned 2x, s.o. 11.00-13.00 ja 16.00-17.00. Tema päevane menüü on järgmine:
1. Hommikusöök vahemikus 8.30-9.00. 100g putru + 1 tl võid + 100g puuviljapüreed (moosiks pudrule), joogiks vesi.
2. Lõunasöök vahemikus 13.00-13.30. Köögiviljad lihaga 150-180g, puuviljapüree 100g, joogiks vesi.
3. Õhtuoode 17.00. Võileib või kamapallid jogurtiga / keefiriga, tükike puuvilja, joogiks mahl.
4. Õhtusöök vahemikus 19.30-20.00. Köögivilljad lihaga 100g, puuviljapüree või head-ööd puder 100g.
5. Rinnapiim enne und.
6. Öösel sööb samuti korra rinnapiima.

Korra nädalas saab hommikupudru sees 1/2 munakollast, lõunaks liha asemel kala või liha peediga, korra kuus maksa. Last sööma ei sunni, sööb täpselt nii palju, kui tahab (lükkab käega eemale või keerab pea ära, raputab pead ja ei ava suud).

Olen lugenud, et 11-kuuse soovitatav lisatoidu kogus on ca 400g ööpäevas, meil tuleb kokku ca 600-700g ööpäevas. Samuti olen lugenud, et paljusid toiduaineid (nt. banaan, peet) ei soovitata alla aastasele, aga ometi on need juba paljudes valmis lastetoitudes sees ja sellepärast olen neid ka ise lapsele andnud. Kas lapsele antavad piimatooted on sobilikud ja piisavas koguses? Kas peaksin andma toidu kõrvale vee / mahla asemel korra päevas hoopiski RPA-d või pole see praegu vajalik, kuni rinnaga veel toidan?

Tänan Teid ette!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Teie laps on praegu just sellises vanuses, kus varsti hakkab toimuma üleminek nö peretoidule. Tõepoolest soovitatakse 11-kuusele lapsele anda tahket toitu ca 400 -500 g ja rinnapiima ca 500-600 ml ning tahke toidu osakaal suureneb. Teie lapsel võiks olla 5 toidukorda päevas ja hea oleks, kui öisest rinnapiimast hakatakse loobuma. Päeval võib toidu kõrvale pakkuda rinnapiima ja seda nii kaua kuni rinnapiima jätkub ning ema soovib last rinnaga toita. Rinnapiim on parim piim imikule. Seega kuni on rinnapiima, ei ole mõtet raha ja aega kulutada piimasegudele.
Hommikusöögiks sobib 100-150g putru võiga, kord nädalas munakollasega ja vahel maitseks ka moosi või puuviljapüreed. Lõunasöögiks võiks pakkuda 150-200 g köögivilja lihaga, viimast võib asendada kala, maksaga, nagu olete teinud. Õhtuooteks sobiks puuvili kas püreena (100 g) või tükina ja lisaks võib pakkuda samu toite nagu teiegi olete senini teinud. Õhtusöögiks köögiviljad või puder (100- 150 g) ning enne ööund rinnapiim. Tahke toidu kogused on orienteeruvad ja igale toidukorrale võite lisaks pakkuda rinnapiima, aga alati esimeseks käiguks on tahke toit. Hea on, kui varsti aastaseks saav laps sööb hea meelega tahket toitu, sest peagi saabki tahke toit tema peamiseks toiduks.
Mis torkab Teie lapse menüüs silma, on küllalt suur puuviljapüree osakaal - 3 korda päevas. Pudrule ei pea tingimata lisaks pakkuma puuviljapüreed, samuti ka mitte õhtusöögi kõrvale. Puuvilja püree sobib hästi õhtuooteks.
Vesi sobib janu kustutamiseks toidukordade vahele, kui laps on harjunud tahke toidu kõrvale vett jooma, siis las teeb seda edasi.
Mahla ei soovitata alla aastastele lastele üldse anda või siis seda anda väga väikeses koguses, sest sealt saab ta vaid süsivesikuid ja vett, mõnest mahlast ka veidike vitamiine ja mineraale.
Tõepoolest võivad peet ja banaanid sisaldada palju nitraate, kui aga kasutate valmis beebitoite, siis nende valmistamiseks kasutatakse kontrollitud nitraatide sisaldusega vilju ning muretsema ei pea.

Lugupidamisega,
Tiia Voor