Beebile toidu pakkumine tükkidena 31.08.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Millal võib alustada beebile sõrmedega söödava tükilise toidu pakkumist? Millised on kõige ohutumad toiduained vältimaks kurkutõmbamise ohtu? Millise kuju ja suurusega on ohutud toidupalad? Kas liiga hilja tükilise toiduga alustamine võib kaasa tuua ohu, et hiljem on last väga raske tükilise toiduga harjutada?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Seni kuni lapsel ei ole veel hambaid, sobib toiduks püreeritud toit. Kui imikul on vaid lõikehambad, oskab ta toitu küll hammustada, kuid ei ole võimeline seda närima. Kurkutõmbamise ohu tõttu tasub sel perioodil lapse käeulatusest eemal hoida näiteks värske köögivilja viilud, viinamarjad, terved marjad, rosinad, pähklid, ka lihatükid. Terveid pähkleid ei soovita lastele esimesel kahel eluaastal anda kurku tõmbamise ohu tõttu. Umbes kaheksakuuselt oskab laps juba veidi närida ja võib alustada kahvliga peenestatud toidu pakkumist. Umbes üheksa-kümne kuu vanuselt hakkavad lapsed pihus hoidma väikesi esemeid, seega oskavad nad hoida peos ka väikesi toidupalasid. Siis on sobiv aeg pakkuda nõndanimetatud sõrmede abiga söödavat toitu, nagu näiteks leivatükke, pehmeks keedetud köögiviljatükke (näiteks porgand või kartul), eelnevalt pestud ja kooritud pehmeid puuviljalõike, beebi-, riisiküpsiseid või ka peenikesi juustukange. Ent seda võib teha ikka alles siis, kui laps oskab tõesti juba närida. Tõepoolest võib tükilise toidu pakkumise hilinemine tekitada lapsel esialgu vastumeelsust tükkide suhtes ja sellega harjumine võtta kauem aega.

Lugupidamisega,
Tiia Voor